Odpowiedzialność i sumienność, czyli dobre praktyki w zawodzie rekrutera

photo 1520607162513 77705c0f0d4aixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Zawód rekrutera jest zajęciem, w którym odpowiedzialność oraz sumienność powinna być kluczowa. Świadomość, jakie błędy mogą się pojawić, a także wiedza, jak ich unikną pomagają rekruterowi s doskonaleniu metod i uzyskaniu większe efektywności. Warto nadmienić, że dotyczy to zarówno początkujących w tym zawodzie, jak i doświadczonych rekruterów.

Prowadzenie rekrutacji dla zlecającej ją firmy nie może obyć się bez dobrej znajomości czynnika ludzkiego. Czasem rekruterzy o tym zapominają, ale to człowiek znajduje się po drugiej stronie stołu, maila lub telefonu. Rekruter, który wpada w rutynę, lub na początku kariery nie bierze tego pod uwagę szkodzi nie tylko sobie, ale również kandydatom i zleceniodawcy.

Szybka reakcja, czyli szanowanie czasu kandydatów i swojego

Proces rekrutacji zaczyna się od ogłoszenia o pracy, następnie zaczynają napływać CV. Pierwsze zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną mogą być mailowe lub telefoniczne. Istotna tu jest sumienna i rzetelna ocena kandydata i wytworzenie już od pierwszego kontaktu dobrej relacji. 

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna przebiega w dobrej atmosferze i kończy się dogadaniem obu stron ważne jest by kandydat szybko i sprawnie został wdrożony na nowe stanowisko. Dlatego rekruter powinien w krótkim czasie poinformować przyszłego pracownika o procedurze zatrudnienia.

Również wówczas, gdy kandydat nie do końca spełnia oczekiwania, warto również szybko poinformować go o negatywnej decyzji kwalifikacyjnej. Ważne jest by zachować kontakt, nawet jeśli kandydat w danej chwili nie odpowiada idealnie do oferowanego stanowiska pracy.

Oferta dla kandydata musi być atrakcyjna.

Warto pamiętać, że rekruter zawsze poszukuje najlepszych na dane stanowisko. To jednak wymaga świadomości, że ci najlepsi są rozchwytywani i mogą przebierać w ofertach. Stawianie się w takiej sytuacji w roli „dającego” w stosunku do „biorącego”, jest szczególnie szkodliwa. Tu istotne jest zachowanie równowagi.

Oferta pracy dla wykwalifikowanego pracownika musi być atrakcyjna pod względem zarobków oraz warunków pracy. Pamiętać warto, że umowa dotyczy obu równorzędnych stron, a każda z nich ma swoje wymagania. Pracodawca, który tylko wymaga, a nie słucha oczekiwań kandydatów jest skazany na brak pracowników wysoko wykwalifikowanych.

Spotkanie z kandydatem i rozmowa kwalifikacyjna

Tak miejsce, jak i czas rozmowy kwalifikacyjnej powinno być dobrze zaplanowane. Dobrą praktyką jest dopasowanie godziny i spokojnego miejsca, odpowiadających obu stronom. To czas, w którym obie strony zadają szereg pytań i wysłuchują rzetelnych odpowiedzi, a nikt nie lubi się śpieszyć. 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak myć panele winylowe? Kilka przydatnych wskazówek

1 maja 2021

Czyszczenie podłóg jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych. Czysta podłoga to sposób na wydłużenie jej żywotności. Trzeba jednak wiedzieć, jakich środków używać do mycia poszczególnych rodzajów podłóg, ponieważ…

Czytaj więcej