Jak wykonać tynk cementowo wapienny we wnętrzu budynku?

photo 1517581177682 a085bb7ffb15ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Poprawnie przygotowany tynk będzie w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Niestety bardzo często zdarza się, że przez niedokładności w przygotowaniu czy błędy podczas nakładania powłoki obniżamy wytrzymałość przygotowanej zaprawy. Dlatego dziś postanowiliśmy przypomnieć, w jaki sposób nakładać najpopularniejsze tynki cementowo-wapienne z zastosowaniem agregatu tynkarskiego.

Od przygotowania powierzchni zależy bardzo wiele

Choć ten podstawowy krok jest bardzo często bagatelizowany przez ekipy remontowe, w rzeczywistości może mieć ogromne znaczenie w kontekście przygotowania idealnej powłoki. Ściany z pozostałościami po innych farbach, tynkach czy masach budowlanych będą znacznie gorzej wiązać nową powłokę, dlatego przed rozpoczęciem prac musimy się ich pozbyć.

Najlepiej usunąć nieczystości za pomocą narzędzi szlifierskich, które dodatkowo wygładzą przygotowaną powierzchnię. Dzięki temu na dalszym etapie prac łatwiej będzie pokryć ściany zaprawą z pomocą agregatu tynkarskiego. Przed rozpoczęciem tynkowania musimy jeszcze zagruntować powierzchnię ścian dedykowanym preparatem.

W jaki sposób nakładać tynki cementowo-wapienne?

To mieszanki grubowarstwowe, które przygotowuje się w formie dwóch powłok. Pierwszą z nich stanowi obrzutka, która ma zwiększyć chropowatość ściany i ułatwić wiązanie właściwej powłoki. Bardzo często nakłada się ją niechlujnie, pamiętając jedynie o tym, by prowadzić agregat tynkarski z Krakowa w miarę równomiernie po całej powierzchni ściany. 

Po nałożeniu obrzutki musimy odczekać kilka dni aż zaprawa całkowicie wyschnie. Następnie możemy przechodzić do aplikacji właściwej powłoki. Pamiętajmy, by ten krok wykonać z dużą starannością, zachowując jednolitą grubość warstwy na całej powierzchni ściany. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu spękań oraz niejednorodnemu wysychaniu tynku na ścianach.

Przygotowaną powłokę musimy jeszcze zatrzeć

Po częściowym wyschnięciu warstwy tynku przechodzimy do zacierania. Ten etap ma na celu wygładzenie powierzchni i przygotowanie równej powłoki, na którą można będzie następnie nałożyć farbę. Tynki cementowo-wapienne najlepiej wygładzać standardową pacą w kształcie litery H. Prace należy wykonywać kolistymi ruchami, rozpoczynając od dolnych partii ściany i przechodzić ku górnej części.

Po zatarciu nierówności musimy jeszcze odczekać aż powłoka całkowicie wyschnie. Najczęściej wystarczy kilka dni, by zaprawa stwardniała, choć czas ten może wydłużyć się przed dużą wilgotność w podłożu lub niską temperaturę.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Co to jest Workflow? Oprogramowanie idealne dla kancelarii prawnych

1 czerwca 2021

Zarządzanie pracownikami w firmie jest jednym z ważniejszych elementów, który wpływa na dobre prosperowanie biznesu. Aby nadzór nad pracownikami był jeszcze lepszy wiele firm korzysta z workflow. Proces ten ma…

Czytaj więcej