Co to jest supinacja lub pronacja? Sprawdź w jaki sposób dobierać obuwie

Dla wielu z nas bieganie nie jest wymagającym sportem, choć w tej dyscyplinie również zdarzają się poważne kontuzje. Najczęściej wynikają one z niedopasowanego obuwia lub błędów postawy, popełnianych w trakcie biegu. Niekiedy mają one również związek z odchyleniem stopy na kontakcie z podłożem. W tym przypadku wyróżniamy 2 rodzaje ułożenia – supinację i pronację…
Co oznaczają te pojęcia?
Stopy wielu ludzi nie układają się prosto na powierzchni w trakcie chodzenia. Bardzo często dochodzi do lekkiego przeniesienia nacisku na zewnętrzną lub wewnętrzną część kończyny. Jeśli po długotrwałym używaniu jednej pary butów zauważyliśmy nierównomierne wgniecenia, może to oznaczać, że nasza stopa nie układa się równomiernie.
Istnieją 2 opisane typy odchyleń stóp względem osi, opisane jako supinacja i pronacja. Pierwszy z nich określa kończyny, w których większy nacisk występuje na wewnętrznej stronie. Z kolei pronacja występuje wtedy, gdy bardziej stąpamy wewnętrzną częścią stóp. Jeśli nasze kończyny nie uciekają w żadną ze stron, mamy do czynienia ze stopą neutralną, która leży zazwyczaj płasko na nawierzchni.
Mam supinację lub pronację – co powinienem zrobić?
Przede wszystkim nie warto w takiej sytuacji panikować. To nie jest żadna dysfunkcja, która mogłaby znacznie utrudnić chodzenie lub uprawianie aktywności. Sklep z butami do biegania zaleca jednak w tym przypadku odpowiedni wybór obuwia. Najlepiej podczas zakupów dopytać sprzedawcę, czy konkretny model ma odpowiednią wkładkę, pomagającą utrzymać właściwą postawę ciała.
W takim przypadku warto przede wszystkim zrezygnować z obuwia na płaskiej cienkiej podeszwie. Nasze stopy nie będą czuć się w nich komfortowo, a długotrwałe wykorzystanie obuwia często doprowadza do pogłębienia się pronacji lub supinacji. W szczególnych wypadkach może to doprowadzić do urazów, dlatego lepiej dobierać produkty w pełni dostosowane do preferencji stóp.
Co zrobić z dotychczasowymi butami?
Jeśli mamy w domu buty, które nie są dostosowane do stwierdzonego ułożenia stóp, można dokupić do nich wygodne wkładki. Łatwo je znaleźć w popularnych sklepach, najczęściej takie akcesoria ma w sprzedaży również renomowany sklep z butami. Wkładki zwiększą komfort i pozwolą wykorzystywać buty jeszcze przez długi czas.
Jeśli podczas biegu nadal będziemy odczuwać dyskomfort, najlepiej skontaktować się w tym przypadku z fizjoterapeutą. Niekiedy zdarza się, że dysfunkcja ma bardzo zaawansowany charakter i czasem może być potrzebna pomoc w postaci rehabilitacji.
Może spodobać Ci się również:
Każdy z nas wie, czym jest hałas. Co więcej, wiemy również, jak uciążliwy może on być. Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może mieć…
Czytaj więcej