Umowa najmu okazjonalnego- co to jest?
Wynajem nieruchomości to doskonały sposób na zarobienie dodatkowych środków. Jeśli znajdziemy odpowiednich lokatorów, inwestycja przyniesie stały dochód, a koszty eksploatacji będą bardzo niskie. W polskim prawie uwzględnia się kilka form udostępniania nieruchomości, wśród których znajduje się również najem okazjonalny. Na czym on polega?
Czym jest najem okazjonalny?
To umowa zawierana między wynajmującym a najemcom na czas określony. W dokumencie zawiera się informacje dotyczące przedmiotu umowy, praw i obowiązków leżących po stronie właściciela nieruchomości oraz lokatora, a także długości trwania umowy. Dokument jest bardzo podobny do standardowej umowy najmu, choć ma też kilka dodatkowych zapisów.
Najem okazjonalny jest korzystniejszym sposobem udostępniania nieruchomości zarówno dla najemcy, jak i osoby wynajmującej mieszkanie. Właściciel nieruchomości w tym przypadku ma prawo do eksmisji lokatora po ukończeniu okresu trwania umowy. Dzięki temu nie będzie on musiał negocjować odejścia wynajmującego, który nie chce spełniać swoich zobowiązań. Z kolei lokator ma w tym przypadku pewność, że kwota miesięcznego czynszu obejmuje również media i zawsze będzie to wartość stała.
Jakich dokumentów potrzeba przy najmie okazjonalnym?
Podstawą najmu jest umowa wydawana na czas określony, w której zawiera się wszelkie dane dotyczące czasu rozpoczęcia i zakończenia umowy, osób lub podmiotów zawiązujących kontrakt, postanowień, które obie strony muszą dotrzymać oraz dodatkowych danych. Umowa bez podania konkretnego czasu trwania jest nieważna.
Oprócz tego dokumentu wynajmujący składa również oświadczenie dotyczące miejsca pobytu po dokonaniu eksmisji z wynajmowanego mieszkania, które właściciel nieruchomości musi zaakceptować w osobnym dokumencie. Specjaliści ze strony https://hosthelper.pl przypominają również, że przy takiej umowie musimy sporządzić oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji lokatora po upłynięciu czasu trwania kontraktu. Dokument musi zostać podpisany w obecności notariusza.
Kiedy warto postawić na najem okazjonalny?
To doskonała forma zabezpieczenia mienia dla właściciela nieruchomości, który ma podejrzenia, że lokatorzy nie będą wywiązywać się ze swoich obowiązków. Przy tradycyjnej umowie, wynajmujący bardzo często łamią postanowienia regulaminu, nie płacą czynszu, lub nie chcą opuścić lokalu po upłynięciu przewidzianego w umowie czasu. W takiej sytuacji najemca nie może nic zrobić, dlatego firma oferująca zarządzanie najmem krótkoterminowym z Warszawy proponuje zmienić sposób udostępniania nieruchomości i wybrać najem okazjonalny.
Może spodobać Ci się również:
Przeprowadzka za granicę to spore wyzwanie logistyczne. Taka operacja może być przytłaczająca, zwłaszcza dla osób, które wiele czasu spędziły w obecnym lokum. Dlatego realizacja przenosin na własną rękę może być…
Czytaj więcej