Zwolnienie dyscyplinarne – co oznacza dla pracownika? Kiedy niemiecki pracodawca może wręczyć wypowiedzenie dyscyplinarne?

photo 1487611459768 bd414656ea10cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHx3b3JrJTIwd29ya2VkfGVufDF8MHx8fDE2NTYxODc1NDgixlibrb 1.2.1q80w1080

Osoba pracująca w Niemczech zawsze powinna przestrzegać określonych zasad. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy zatrudniony pracownik ma swoje obowiązki i musi postępować zgodnie z przepisami panującymi w firmie. Oczywiście zdarza się, że pracodawca może zwolnić osobę zatrudnioną dyscyplinarnie, co jest bardzo niekorzystne dla pracownika.

Zwolnienie dyscyplinarne w Niemczech – jakie konsekwencje dla pracownika?

Zwolnienie dyscyplinarne przez niemieckiego pracodawcę nie jest objęte żadnym okresem. Oznacza to, że wręczenie takiego wypowiedzenia jest równoznaczne z natychmiastową utratą pracy. Co więcej, wiąże się to również z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla samego pracownika.

Jedną z konsekwencji takiego zwolnienia jest problem z otrzymaniem zasiłku. Świadczenie to może być wstrzymane na 3 miesiące, co negatywnie wpływa na finanse osoby, która straciła pracę. Poza tym w przypadku poszukiwania innego zatrudnienia przyszły pracodawca może mieć obawy co do nawiązania współpracy w przypadku, gdy kandydat na pracownika otrzymał wcześniej wypowiedzenie dyscyplinarne.

Kiedy pracodawca może wręczyć wypowiedzenie dyscyplinarne?

W momencie, kiedy pracownik nie przestrzega zasad panujących w przedsiębiorstwie, powinien liczyć się z ryzykiem zwolnienia dyscyplinarnego. Pracodawca ma prawo do zwolnienia w sytuacji, gdy pracownik łamie przepisy prawa podczas wykonywania swoich obowiązków. Co więcej, do zwolnienia może dojść także w momencie, gdy fałszowany będzie czas pracy, podjęta zostanie samodzielna decyzja o urlopie, czy pracownik będzie się niewłaściwie zachowywał.

Oczywiście powodów zwolnienia może być znacznie więcej. Ponadto zdarza się również, że zwolnienie z pracy Niemcy nie będzie zgodne z prawem.

Wtedy pracownik ma prawo zaskarżyć decyzję pracodawcy, jeśli uzna, że nie w niczym nie zawinił. Możliwość odwołania się od decyzji pracodawcy jest ogromnym ułatwieniem dla osoby zatrudnionej, która została niesłusznie zwolniona.

Kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca nie może zwolnić swojego pracownika dyscyplinarnie. Chodzi tu między innymi o kobiety w ciąży. Co więcej, do takiego zwolnienia nie może dojść również w przypadku kobiet wychowujących dzieci do 4 miesiąca życia.

Zwolnienie dyscyplinarne zazwyczaj nie jest łatwą decyzją dla pracodawcy. Jednak takie rozwiązanie niekiedy jest najlepsze dla obu stron w momencie, gdy pracodawca nie radzi sobie z pracownikiem. Na szczęście pracownik postępujący zgodnie z przepisami i rzetelnie wykonujący swoje obowiązku nie musi się obawiać zwolnienia dyscyplinarnego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1516383084044 dad75a0ea3f2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8Zm9sZGVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjU5MTAzNzYxixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak dobrze przygotować i wydrukować ulotki reklamowe?

1 sierpnia 2022

Wśród narzędzi marketingowych w formie drukowanej, ulotki to jeden z głównych elementów promocji przedsiębiorstwa. Mają one szerokie zastosowanie i mogą trafić do  niejednego potencjalnego klienta. Warunkiem uzyskania oczekiwanego efektu jest…

Czytaj więcej