Zielona ściana wertykalna w domu i na zewnątrz – dlaczego jest coraz bardziej popularna?

photo 1525351549016 1ddd272c8315cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxncmVlbiUyMHdhbGwlMjBwbGFudHN8ZW58MXwwfHx8MTY2NDgxNzk4NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wśród betonowych murów w wielkich miastach jest coraz mniej zielni, co negatywnie wpływa na zdrowie. Jednakże współczesne trendy architektoniczne oraz projektanci wnętrz potrafią wykorzystać każdą przestrzeń na stworzenie oazy zieleni. Mieszkając w wolnostojącym domu mamy do dyspozycji często własny ogród, natomiast mieszkaniec bloku wielorodzinnego musi szukać innych rozwiązań, by zieleń we własne otoczenie wprowadzić.

Zielone ściany wertykalne szybko zyskują na popularności ze względu na ich piękno i pozytywny wpływ na środowisko. Pionowy ogród jest doskonałym pomysłem na zewnętrzną ścianę budynku, ale równie pięknie wygląda w mieszkaniu. Jakie korzyści dla ciała i ducha niesie to rozwiązanie? Podpowiadamy poniżej!

Pionowy ogród w mieszkaniu – dlaczego warto?

Pionowe ściany wertykalne to konstrukcja, która sprawdza się w mieszkaniach o różnym metrażu. Na jej zamontowanie można przeznaczyć całą ścianę lub jej fragment, a i tak będzie prezentowała imponująco. Poza walorami estetycznymi warto zwrócić uwagę na inne korzyści posiadania zielonego ogrodu pionowego w domu.

Zielona ściana z żywej roślinności wpływa na dobrą cyrkulację powietrza oraz odpowiednią wilgotność, co dla ludzkiego organizmu jest ważnym czynnikiem. Rośliny w zielonej ścianie pomagają metabolizować toksyny w powietrzu, jednocześnie uwalniając tlen. Tu jednak warto podkreślić, że taki ogród można zainstalować w salonie, ale już w sypialni warto użyć ściany zieleni ze sztuczną roślinnością.

Zielona ściana w domu lub na zewnątrz – idealny izolator

Zielona ściana, niezależnie czy jest zamontowana na zewnątrz, czy wewnątrz domu doskonale sprawdza się jako warstwa izolacyjna. Wpływa na ocieplenie wnętrza i zapobiega utracie ciepła. Jednocześnie klimat, jaki można stworzyć w pomieszczeniach, jest przytulny i cichy.

To wiąże się z drugą właściwością ogrodu pionowego, czyli izolacją akustyczną. Aby zachować ciszę we wnętrzu (szczególnie w wielorodzinnym domu), warto na ścianie między mieszkaniami taką zieloną ścianę postawić. Izolacja dźwiękowa jest też przydatna na zewnętrznej ścianie budynku, by wnętrza chronić przed hałasem ulicznym.

Zielona ściana w domu – wygoda i łatwość w utrzymaniu pięknego wyglądu

Ogrody wertykalne to pionowe konstrukcje – stelaże – na których montowane są pojemniki lub doniczki na rośliny. Tu warto zastanowić się nad wyborem roślinności żywej lub sztucznej.

W każdym przypadku uporządkowanie oraz zadbanie o ładny wygląd zielonej ściany nie jest trudny. Żywe rośliny potrzebują dobrego systemu nawadniania, natomiast sztuczne kwiaty wymagają zwykłych zabiegów czyszczących.

Może spodobać Ci się również:

photo 1455889267303 a5ec970d6d43cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8bmlrZSUyMGFkaWRhcyUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDM3NzIzMTl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Co zabrać na trekking w Himalaje? Te akcesoria z pewnością się przydadzą

1 stycznia 2024

Wycieczki wysokogórskie zyskują na popularności. To atrakcyjna, choć bardzo wymagająca aktywność, która dostarczy sporo wrażeń. Dla wspinaczy wysokogórskich jest to także forma kształtowania charakteru i pokonywania swoich słabości. Do wyprawy…

Czytaj więcej