Zęby mądrości – zostawić, czy lepiej wyrwać? Po co nam ósemki?

photo 1609207825181 52d3214556ddcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxkZW50aXN0JTIwZGVudGlzdHJ5fGVufDF8MHx8fDE2NDg1NjY4OTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Ósemki są to zęby, które wyrastają jako ostatnie, niekiedy w późnym wieku dojrzewania. W większości nie nastręczają one problemów zdrowotnych, poza trudnym, dokładnym ich oczyszczeniem. Jednakże bywają przypadki, kiedy zęby mądrości powodują duże zmiany anatomiczne, albo się psują, powodując przykre dolegliwości.

Stomatolodzy mają podzielone zdania, jeśli chodzi o prawidłowo rozwinięte ostatnie zęby. Jedni rekomendują ich pozostawienie i kontrolowanie ich stanu zdrowia, drudzy wskazują na chirurgiczne usuwanie ósemek. Kraków jest miastem, w którym są specjalistyczne kliniki dentystyczne zajmujące się takimi zabiegami.

Jaką funkcję pełnią ósemki i kiedy należy się ich pozbyć?

Na temat zębów mądrości, czyli ósemek krąży od lat wiele mitów. Część dentystów rekomenduje ich niezwłoczne usunięcie, a pozostali radzą, aby je zostawić i poddawać takiej samej pielęgnacji oraz leczeniu jak pozostałe zęby. Tak naprawdę postępowanie z ósemkami zależy od indywidualnego, konkretnego przypadku. W niektórych z nich wprost konieczne jest poddanie ich ekstrakcji. Wyjaśniamy, jaką funkcję pełnią zęby mądrości oraz w jaki sposób należy postępować, gdy zaczynają one wyrastać.

Zęby mądrości — czy są nam potrzebne?

Ósemki to ewolucyjna pozostałość w uzębieniu ludzkim. Niegdyś były niezbędne, ze względu na spożywanie twardych produktów, teraz żywność jest w większości przetworzona i łatwiej przyswajalna bez dokładnego rozgryzania oraz żucia. Dodatkowe zęby trzonowe nie pełnią więc żadnej przydatnej funkcji, za to mogą spowodować duże problemy zdrowotne z uzębieniem.

Z każdym pokoleniem, zęby trzonowe wyrastają coraz później, a niekiedy nie wyrastają wcale. Pojawiają się między 18, a 25 rokiem życia, a czasem nawet dużo później. Zmiana nawyków żywieniowych spowodowała, że ósemki są ewolucyjnym reliktem, a możliwości ich wykorzystania są bardzo małe. Dlatego wielu stomatologów zaleca usunięcie ósemek, niezależnie od stanu ich zdrowia.

Prawidłowo i nieprawidłowo rosnące ósemki – kiedy usuwać zęby mądrości?

To indywidualne uwarunkowania człowieka determinują najczęściej zalecenie usunięcia lub pozostawienia zębów mądrości. Prawidłowo umiejscowione, znajdują się w tylnej części jamy ustnej, na samym końcu szczęki. Nie przeszkadzają, tylko w codziennym czyszczeniu dojście do nich jest utrudnione.

Czasem jednak się zdarza, że ósemki źle rosną, niekiedy nawet poziomo w dziąśle i deformują całą szczękę. Zagęszczają inne zęby, powodując wady zgryzu, przez co funkcjonowanie jest utrudnione, nie mówiąc już o ich czyszczeniu. Wówczas zdecydowanie zalecana jest ekstrakcja ósemek.

Może spodobać Ci się również:

photo 1598531228433 d9f0cb960816cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxN3x8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRpc3RyeXxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2ODk1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile kosztuje aparat lingwalny? Jakie zalety ma aparat lingwalny

27 kwietnia 2023

Noszenie aparatu to jedyny skuteczny sposób na eliminację wady zgryzu. Powodów krzywych zębów może być wiele, jednak bez względu na to, warto pozbyć się tego problemu, aby poprawić nie tylko…

Czytaj więcej