Wynajem długoterminowy samochodu – jak działa to w praktyce?
Wyjeżdżając na wakacje do odległego miasta, często nie chcemy zabierać własnego pojazdu. Wysokie koszty obsługi samochodu mogą skłaniać nas do znalezienia innego środka transportu. Z kolei będąc na miejscu, czasem przydałby się własny pojazd, którym łatwo można by dojechać na wybrane miejsce. Z pomocą przychodzi wynajem długoterminowy. Na co zwracać uwagę podczas podpisywania takiej umowy?
Po pierwsze dokładnie sprawdź warunki najmu
Nikt nie lubi czytać wielostronicowych warunków najmu oraz umów. Niestety tylko w taki sposób sprawdzimy, czy dana oferta będzie dla nas korzystna. Przed podpisaniem umowy, dobrze jest zapoznać się z ogólnymi warunkami najmu, a w szczególności z:
- ograniczeniami w stosowaniu samochodu podczas wypożyczenia,
- sposobami rozliczenia ewentualnych szkód powstałych w trakcie jazdy,
- warunkami zwrotu pojazdu (miejscem zwrotu, dodatkowymi czynnościami, które będą obowiązkiem wynajmującego),
- opłatami, związanymi z wypożyczeniem auta.
Decydując się na wynajem samochodów musimy zwrócić też uwagę na ograniczenia przebiegu. Bardzo często firmy leasingowe nakładają limit kilometrów do przejechania, który należy przestrzegać. Jeśli stwierdzimy, że zaproponowane warunki są mało komfortowe, najlepiej od razu zwrócić na to uwagę i wybrać właściwy dla siebie pakiet.
Zorientuj się kto pokrywa koszty naprawy
W trakcie jazdy mogą się zdarzyć drobne usterki, lub wypadki. To normalna sytuacja, trzeba więc sprawdzić, czy w umowie zapisano kto weźmie za to odpowiedzialność. Większość firm wypożyczających pojazdy udostępnia sprawdzone i serwisowane modele. Niektórzy jednak zaznaczają, że za ewentualne usterki powstałe w trakcie użytkowania odpowiada najemca.
Dobrze jest też zwrócić uwagę na pozostałe zapisy umowy. Przykładowo część wypożyczalni życzy sobie, by przed oddaniem samochodu uzupełnić bak paliwa do pełna. Może to zwiększyć dodatkowy koszt najmu samochodu.
Wynajem długoterminowy – ile to będzie kosztować?
Każda firma ustala indywidualne warunki współpracy, dlatego opłaty związane z wypożyczeniem samochodu mogą się różnić. Na krótkoterminowych okresach trzeba liczyć się z kosztem kilkudziesięciu złotych za dzień, w przypadku dłuższego czasu trwania umowy, opłaty mogą być niższe.
Warto jednak dokładnie przeczytać umowę i zorientować się, czy wśród jej zapisów nie znajdują się dodatkowe koszty, dotyczące samej eksploatacji samochodu. Być może trzeba będzie zatankować paliwo, wyczyścić samochód przed oddaniem lub odkurzyć jego wnętrze. A wszystkie te czynności mogą zwiększać faktyczną cenę najmu.
Może spodobać Ci się również:
Kosmetyki to produkty, które używamy każdego dnia. Duża oferta w większości sklepów powoduje, że nie musimy tracić czasu na szukanie konkretnych rzeczy. Jednak pomimo tak dużego asortymentu zdarza się, że…
Czytaj więcej