USG kota – jak wygląda? Kiedy przeprowadzenie USG u kota jest konieczne?
USG to badanie, które pozwala na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości, jeżeli chodzi o zdrowie kota. Dzięki takiemu badaniu możemy obejrzeć narządy zwierzęcia, które w przypadku chorób wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Samo badanie jest bezinwazyjne, a co za tym idzie kot nie będzie odczuwał bólu. Jeżeli więc u naszego pupila konieczne jest przeprowadzenie USG, warto wiedzieć, jak wygląda to badanie.
Jak wygląda USG u kota?
Wiele chorób u zwierząt w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo. Dodatkowo zwierze nie potrafi nam zakomunikować, że coś się z nim dzieje. Jeżeli właściciel kota zauważy jakieś niepokojące objawy, wtedy udaje się do weterynarza, a ten zleca różne badania w zależności od tego, co podejrzewa.
W przypadku USG badanie to wykonywane jest dosyć często. Samo przeprowadzenie USG nie jest skomplikowane i wygląda ono podobnie jak u człowieka. Warto jednak pamiętać, że u kotów konieczne może okazać się zgolenie sierści.
Na szczęście nie musimy robić tego sami, ponieważ czynność ta może zostać przeprowadzona w gabinecie weterynaryjnym. Przed USG jamy brzusznej kot powinien być na czczo, aby móc dokładnie obejrzeć narządy wewnętrzne. Wyniki badania otrzymujemy od razu, a więc jeżeli zajdzie taka potrzeba można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.
Diagnostyka ciąży u kotów
Należy pamiętać, że USG to badanie niezbędne również u kotek, które są w ciąży. Monitorowanie stanu nienarodzonych jeszcze kociąt oraz samej kocicy jest bardzo ważne. Badanie to wykonuje się w poszczególnych tygodniach ciąży.
Ten rodzaj badania jest również jedynym sposobem, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Oczywiście USG wykonuje się nie tylko u kotów, ale także wielu innych zwierząt, co oznacza, że jest ono bardzo popularne i umożliwia zobaczenie tego, co jest niewidoczne gołym okiem.
Ile kosztuje USG u kota?
Koszty USG nie są zazwyczaj wysokie, jednak kwota ta jest zróżnicowana, jeżeli chodzi o region i sam gabinet weterynaryjny. Ceny często nie przekraczają 100 zł za samo badanie. Oczywiście warto pamiętać, że tutaj dojdą także koszty wizyty u specjalisty i podanie ewentualnych leków.
Często wykonanie niektórych badań okazuje się niezbędne. Nie można, więc rezygnować z diagnostyki wyłącznie ze względu na koszty badań.
Życie i zdrowie zwierzęcia powinno być dla właściciela najważniejsze. Ponadto ceny podstawowych badań nie są wygórowane, a często w zupełności one wystarczają, aby podjąć leczenie.
Może spodobać Ci się również:
Brygadówka to nic innego jak bus osobowy, którym można przewozić ludzi. Zazwyczaj z takich samochodów korzysta się w pracy lub w przypadku chęci wyruszenia w podróż większą grupą. Jak wynająć…
Czytaj więcej