Straciłeś pracę w Niemczech, ale chcesz ją odzyskać? Czy istnieje taka możliwość?

Zostałeś zwolniony z pracy, jednak nie zgadzasz się z decyzją swojego pracodawcy. Zastanawiasz się więc, czy istnieje możliwość powrotu do pracy, z której zostałeś zwolniony? Dosyć często zdarza się, że pracodawcy zwalniają pracowników bez konkretnego powodu. Co więcej, niekiedy łamane są w tym przypadku również prawa pracownika. Czy zatem pomimo zwolnienia możesz ponownie wrócić do pracy, z której zostałeś zwolniony?
Chcesz odzyskać pracę, którą straciłeś? Sprawdź, czy to możliwe
Praca jest niezbędna do tego, aby móc się utrzymać, opłacić rachunki, czy inne zobowiązania. Bardzo często praca to coś więcej niż tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ponieważ wykonywanie obowiązków służbowych sprawia nam przyjemność. Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy wydajny, sumienny i dobry pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę.
Czy otrzymanie takiego wypowiedzenia przez pracownika zawsze musi wiązać się ze zwolnieniem? Są pracownicy, którzy otrzymując dokument rozwiązujący stosunek pracy nie zastanawiają się, czy zwolnienie jest zasadne. Takie osoby z reguły chcą, aby okres wypowiedzenia minął jak najszybciej.
Wyróżnia się jednak też pracowników, którzy nie zgadzają się ze swoim zwolnieniem z pracy. Wielu pracowników angażuje się w wykonywanie swoich obowiązków, a zwolnienie powoduje u nich poczucie niesprawiedliwości. Prawo niemieckie dopuszcza możliwość przywrócenia zwolnionego wcześniej pracownika do pracy. W tym celu najlepszym krokiem jest złożenie pozwu do sądu o przywrócenie do pracy. Rozpatrzeniem danej sprawy zajmuje się wtedy sąd. Pracownicy, którym zależy na przywróceniu do pracy, ale nie wiedzą, jakie dokładnie mają podjąć kroki, powinni skorzystać z pomocy prawnej, którą oferują adwokaci w Niemczech.
Ile masz czasu na podjęcie działań od momentu otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę?
Jeżeli otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę, musisz wiedzieć, że masz określony czas na podjęcie kroków prawnych. Jest to kluczowe, jeżeli chodzi o dochodzenie swoich praw. Zwlekanie z tym może spowodować, że przeoczymy ważne dla nas terminy. Pracownik, który otrzymał wypowiedzenie ma 3 tygodnie na zakwestionowanie wypowiedzenia.
Jest to termin, którego nie można przeoczyć. Jeżeli czas ten minie, nie będziemy mogli nic już zrobić, a zwolnienie będzie skuteczne.
Jakie masz szanse na wygranie sprawy?
To, jakie szanse ma pracownik na wygranie sprawy, zależy przede wszystkim od tego, z jakiego powodu doszło do zwolnienia. Jeżeli skierujesz sprawę do sądu, musisz wiedzieć, że to ten organ ostatecznie decyduje o tym, czy zostaniesz przywrócony do pracy. Aby uzyskać informacje dotyczące tego, czy mamy jakiekolwiek szanse na wygranie sprawy pomocy mogą udzielić Ci adwokaci Niemcy.
Należy wiedzieć, że nie zawsze podejmowanie działań na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem. Zdarza się, że możemy pominąć pewne ważne kwestie, a także nie dopełnić różnych formalności. Jeżeli nie jesteś pewny, czy masz szansę wygrać ze swoim pracodawcą, powinieneś skorzystać z pomocy prawnika.
Może spodobać Ci się również:
Ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem obowiązuje pracownika, który zatrudniony jest powyżej sześciu miesięcy na umowę o pracę. Inaczej jest traktowany człowiek pracujący na okresie próbnym do sześciu miesięcy. Jeśli przy…
Czytaj więcej