Rozmowa kwalifikacyjna online – jak wygląda i czego się spodziewać?
Ostatnie dwa lata pandemii zdeterminowały niebywały rozwój interpersonalnych narzędzi online. Praca zdalna lub hybrydowa stały się wymuszoną rzeczywistością, a jednocześnie na dobre zagościły w naszym życiu. To dotyczy również procesów rekrutacyjnych.
Dając ogłoszenie: „szukam pracy„, każdy kandydat wyobraża sobie, jak będzie wyglądała rozmowa z rekruterem. Jednakże nadal wiele osób nie czuje dużego komfortu podczas rozmowy kwalifikacyjnej online. Podpowiadamy zatem, jak się przygotować i czego po takiej rozmowie się spodziewać.
Rozmowa kwalifikacyjna online, jak wygląda?
Jeśli kandydat otrzymał zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że przeszedł już pewnie kilka etapów preselekcji. To oznacza również, że taka rozmowa może przypieczętować zatrudnienie lub spowodować odrzucenie kandydata. Jak wygląda zwykła rozmowa kwalifikacyjna i online?
Jest wiele możliwości dopasowania środowiska własnego domu do potrzeb takiej rozmowy. Zwykle w umówionym terminie następuje połączenie przez internet obu stron i z pomocą kamery i mikrofonu odbywa się cały proces. Nie ma wielkich różnic w samej merytorycznej części takiej rozmowy, natomiast świadomość, że jest prowadzona na odległość jednym kandydatom pomaga innym przeszkadza.
Jak przygotować miejsce na rozmowę kwalifikacyjną online?
Zacisze domowe czasem jest ciche tylko z nazwy, a dzieci, zwierzęta, czy nawet hałas z ulicy to czynniki zdecydowanie rozpraszające uczestników. Należy zadbać o stworzenie takich warunków, by w rozmowie nikt i nic nie przeszkodziło. Dobrym pomysłem jest zagospodarowanie osobnego pomieszczenia.
Wygoda i komfort takiego spotkania będą odczuwalne, gdy zadbamy o uporządkowanie przestrzeni, która będzie widoczna dla rozmówcy. Warto posprzątać bałagan i wyeliminować nadmiar prywatnych rzeczy z zasięgu kamery. Niewątpliwie zadbane i estetyczne otoczenie również będzie jednym z wyznaczników wyboru kandydata.
Czego spodziewać się po takiej rozmowie kwalifikacyjnej przez internet?
Rozmowa z rekruterem będzie trwała dokładnie tyle samo czasu, a pytania i odpowiedzi tak samo będą weryfikowane. To, co być może jest bardziej odczuwalne w przypadku takiej rozmowy to bardziej intymne i spersonalizowane podejście rozmówców.
Osoby wrażliwe odczują to szybko, warto więc zmysły wyczulić, gdyż często taka forma pozwoli łatwiej osiągnąć zamierzony cel. Korzyści jest dużo więcej. Można zaoszczędzić na dojeździe na miejsce spotkania, można zaangażować się w rozmowę trochę bardziej, gdy „za plecami” nie stoi stu innych kandydatów. Można się odprężyć, odpowiadać na pytania rzetelnie i dostać pracę.
Może spodobać Ci się również:
W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń biur rachunkowych, które oferują przedsiębiorcom pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nasuwa się jednak pytanie: czy tego typu współpraca naprawdę się opłaca? A jeśli tak,…
Czytaj więcej