Pracownik produkcji – jakie badania? Kto wydaje skierowanie na badania podczas zatrudnienia przez agencję pracy?

photo 1661984271681 e70f82147453cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OHx8d29yayUyMGFnZW5jeXxlbnwxfDB8fHwxNjgyNzY4NTgyixlibrb 4.0.3q80w1080

Zatrudnienie na wielu różnych stanowiskach pracy wiąże się z koniecznością wykonania przez pracownika odpowiednich badań. Jest to podstawa, jeżeli chodzi o dopuszczenie danej osoby do pracy na konkretnym stanowisku pracy. Każde ze stanowisk może wymagać innych badań. Jakie badania należy wykonać w przypadku pracy na produkcji i dlaczego nie można ominąć tego procesu?

Praca na produkcji – jakie badania trzeba wykonać?

W przypadku, gdy znaleźliśmy pracę na produkcji niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań. Do podstawowych badań, jakie musi wykonać pracownik zalicza się: morfologię, badanie moczu, RTG klatki piersiowej, spirometrię.

Oczywiście nie są to wszystkie badania, gdyż każde ze stanowisk pracy może wiązać się z koniecznością wykonania innych badań. Ponadto nie warto bagatelizować takich zaleceń, ponieważ w ten sposób można sprawdzić, w jakim stanie jest nasze zdrowie i czy możemy pracować w danym miejscu. Do pracy powinna być dopuszczona wyłącznie osoba bez żadnych przeciwwskazań, jeżeli chodzi o wykonywanie określonych czynności.

Kto daje skierowanie na badania do pracy?

Skierowanie na badania pracownik powinien uzyskać od pracodawcy, który go zatrudnia. Nieco inaczej wygląda to, gdy dana osoba zatrudniana jest przez agencję pracy. W takiej sytuacji to agencja pośrednictwa pracy najczęściej wydaje takie skierowania.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy agencja współpracuje z firmą to strony te, mogą pomiędzy sobą ustalić, kto będzie odpowiedzialny za wystawianie skierowań. Bez względu na to, kto da takie skierowanie, ilość badań i obowiązek ich wykonania się nie zmienia. Tutaj jedyną różnicą jest to, od kogo uzyskamy skierowanie.

Czy można ominąć badania lekarskie do pracy?

Istnieją pewne sytuacje, kiedy pracownik nie musi wykonywać ponownie badań lekarskich. Taka sytuacja ma miejsce, gdy pracownik zmienia pracę, a ma ważne jeszcze poprzednie zaświadczenie lekarskie. Nowy pracodawca może uwzględnić takie zaświadczenie, dzięki czemu nie będzie konieczności przeprowadzania ponownych badań, chyba że w nowej pracy będą wymagane inne badania.

Należy wiedzieć, że całkowite ominięcie wykonania badań lekarskich jest niemożliwe. Każda osoba aplikująca na stanowisko, gdzie wymagane są takie badania, musi je przeprowadzić. Jeżeli ktoś nie zastosuje się do tej regulacji rozpoczęcie pracy przez biuro pośrednictwa pracy lub bezpośrednio przez firmę będzie niemożliwe.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Wymiana drzwi zewnętrznych, dobry sposób na ocieplenie mieszkania

1 stycznia 2021

Nowoczesne budownictwo, już w fundamentach stosuje zasadę dobrej izolacji termicznej. Mieszkanie w nowym bloku jest tak zaprojektowane, by jak najmniej ciepła z niego uciekało. W takiej sytuacji można założyć, że…

Czytaj więcej