Outsourcing rekrutacji, czyli co musi umiec rekruter?
Transfer zaangażowania to jedna ze strategii biznesowych w procesie rekrutacyjnym, w której pracodawca przekazuje część lub całość procesów i procedur rekrutacyjnych zaufanym firmom pracy. Koncepcja outsourcingu jest prosta: zatrudniasz firmę, która specjalizuje się w procesie rekrutacji, aby zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby rekrutacyjne.
Składanie wniosku
Przed złożeniem wniosku o outsourcing rekrutacji przeanalizuj budżet zatrudnienia własnymi środkami, ze szczególnym uwzględnieniem godzin pracy kluczowych osób zaangażowanych w proces. Szacuje się, że outsourcing może przynieść oszczędności rzędu 20-30%.
Zanim rozpoczniemy proces rekrutacji, pracujemy nad zrozumieniem kultury organizacyjnej klienta. Przeprowadzamy rozmowy kwalifikacyjne z menedżerami i przyszłymi przełożonymi, analizujemy oczekiwania idealnego kandydata, charakterystykę stanowiska i wartości organizacji- tak kształtuje się outsourcing rekrutacji.
Profesjonalne podejście
Takie podejście ogranicza rotację w firmie. Bieżące szczegółowe raporty pozwolą Ci podejmować szybkie decyzje. Otrzymasz dokładne informacje na temat kosztów zatrudnienia lub zwrotu z inwestycji. Rolą jest wybieranie tylko odpowiednich aplikacji z ogromnej liczby aplikacji. Ostateczna decyzja o zatrudnieniu kandydata zawsze należy do Zamawiającego. Tobea nie zastępuje działu zasobów ludzkich, ale jest odpowiednim suplementem zwiększającym produktywność, jeżeli wskazuje się na outsourcing rekrutacji.
Przeniesienie projektów rekrutacyjnych wymagających dużej ilości pracy rekrutacyjnej. Wyspecjalizowane firmy świadczące usługi pośrednictwa pracy posiadają szeroką wiedzę z zakresu rekrutacji odpowiednich pracowników, a także sprawdzone metody sprawdzania kompetencji kandydatów i ich selekcji. Dobrze, gdy w takiej firmie za procesy zatrudnieniowe odpowiadają konsultanci z branży, w której pracują. Dzięki temu doskonale znają specyfikę wybranego rynku, zarówno pod kątem potrzeb pracodawców, jak i oczekiwań pracowników.
Reasumując…
W ciągu roku każdy konsultant może koordynować dziesiątki projektów kadrowych w swoim obszarze specjalizacji, budując długotrwałe relacje z kandydatami. Stale monitoruje rynek, potrafi ocenić doświadczenie i umiejętności kandydata oraz doradza pracodawcy w wyborze najbardziej odpowiedniej osoby na dane stanowisko, jeżeli wskazuje się na outsourcing rekrutacji.
Z usług konsultantów HR najczęściej korzystają międzynarodowe firmy, które przeniosły tę praktykę z rynków krajowych. Większość polskich przedsiębiorców sceptycznie odnosi się do możliwości powierzenia zarządzania procesami zatrudnienia podmiotom zewnętrznym, oceniając takie rozwiązanie jako zbędne i kosztowne.
Może spodobać Ci się również:
Przepuklina to problem, który może dotknąć każdego psa. Często dla wielu właścicieli czworonogów jest to poważny powód do niepokoju, jednak nie zawsze w tym przypadku należy się martwić. W momencie,…
Czytaj więcej