Kiedy hałas staje się uciążliwy? W jakich sytuacjach może dojść do uszkodzenia słuchu?

Każdy z nas wie, czym jest hałas. Co więcej, wiemy również, jak uciążliwy może on być. Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może mieć narażenie się na długotrwałe i głośne dźwięki. Kiedy więc hałas może przyczynić się do pogorszenia słuchu i w jakich momentach jest on najbardziej uciążliwy?
Uciążliwy hałas – kiedy mamy z nim do czynienia?
Niegłośne dźwięki zazwyczaj z żaden sposób nie wpływają na nasze samopoczucie. Ponadto słyszenie dźwięków jest dla nas czymś normalnym. Kiedy więc hałas może stać się naprawdę uciążliwy?
W tym przypadku należy mówić o natężeniu dźwięków, ponieważ to właśnie te parametry określają, kiedy hałas jest uciążliwy. O uciążliwości hałasu mówi się, gdy jego natężenie wynosi 85-130 dB. Co więcej, dźwięk, który staje się niebezpieczny dla zdrowia, mieści się w przedziale 130-150 dB.
W tym ostatnim przypadku może dojść do uszkodzenia słuchu, co niekiedy staje się stanem nieodwracalnym. Jeżeli mamy do czynienia z tak dużym hałasem wskazane jest stosowanie ochronników słuchu.
Hałas w pracy – dlaczego nie można się narażać na głośne dźwięki?
Pracując w miejscu, gdzie mamy do czynienia z dużym hałasem, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie słuchu. Niestety długotrwały hałas może spowodować, że samopoczucie będzie gorsze, co wpłynie również na gorszą jakość wykonywanej pracy. Koniecznie należy tu wspomnieć o istniejącym ryzyku uszkodzenia słuchu.
W takim przypadku jak już zostało to wspomniane wcześniej zmiany mogą być nieodwracalne. Pracownicy mają obowiązek stosować się do regulaminu pracy i nosić ochronniki słuchu, które pozwolą na bardziej komfortową pracę i zbadanie przede wszystkim o swój słuch. Świadome narażanie się na hałas to niezbyt dobre rozwiązanie, dlatego trzeba wiedzieć, jakie konsekwencje mogą czekać nas w chwili, kiedy nie będziemy stosować wymaganych środków ochrony osobistej.
Dlaczego słuch nie zawsze się regeneruje?
Utrata słuchu może postępować wraz z wiekiem, ale nie zawsze ma to miejsce. Czasem pogorszenie lub utrata słuchu może wynikać z narażania się na duży hałas, zwłaszcza w miejscu pracy. Oczywiście niekiedy słuch można wzmocnić za pomocą aparatów, jednak nie zawsze jest to możliwe.
W momencie, kiedy hałas był duży i długotrwały odzyskanie go może być niemożliwe. Nie pomogą, więc tutaj aparaty i inne sposoby stosowane w medycynie. Dobry słuch przede wszystkim wynika z dbania o ten narząd i stosowania się do zaleceń w miejscu pracy.
Może spodobać Ci się również:
Czyszczenie podłóg jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych. Czysta podłoga to sposób na wydłużenie jej żywotności. Trzeba jednak wiedzieć, jakich środków używać do mycia poszczególnych rodzajów podłóg, ponieważ…
Czytaj więcej