Jakie są różnice między odzieżą ochronną a roboczą?

unnamed file 1

Pracownicy wielu zawodów zagrożeni są niebezpieczeństwem począwszy od zniszczenia prywatnej odzieży do ekstremalnych wypadków i uszkodzenia ciała, a nawet utraty życia. W związku z tym bezwzględnie powinni być wyposażeni w niezbędne ośrodki ochrony osobistej. Za ich dostarczenie odpowiada pracodawca.

Jednakże warto rozróżnić, kiedy wymagana będzie odzież ochronna, a kiedy robocza. Obie formy różnią się od siebie pod wieloma względami. Warto poznać te różnice i wiedzieć, kiedy, który rodzaj ochrony przysługuje i kto ponosi koszty zaopatrzenia w nią pracownika.

Odzież ochronna pierwszej kategorii

Odzież ochronna musi w pełni zabezpieczyć zdrowie i życie pracownika. W przypadku pierwszej kategorii jest obowiązkowa wówczas, gdy pracownik narażony jest na pylenie, działanie kwasów i innych substancji chemicznych. Odzież ochronna w tej kategorii powinna również dobrze zabezpieczać przed wszelkimi szkodliwymi dla zdrowia warunkami pracy.

Przepisy BHP dokładnie określają typ odzieży ochronne profilowany pod dane stanowisko pracy. Przydziałem, jak i kosztami zobowiązany jest pracodawca. Dokładnie musi wiedzieć, jaki typ odzieży musi zapewnić pracownikowi zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Odzież ochronna zabezpieczająca życie i zdrowie

W wielu branżach pracownik jest wyjątkowo narażony na uszkodzenie ciała, kalectwo lub utratę życia. W drugiej i trzeciej kategorii odzieży ochronnej wymienia się środki ochrony osobistej gwarantujące zabezpieczenie przed upadkiem, uderzeniem, porażeniem prądem, ogniem lub promieniowaniem.

Nadmienić warto, że druga kategoria ma również zadanie ostrzegawcze. Oznacza to wyposażenie pracownika w elementy odblaskowe. Natomiast trzecia kategoria to wszystkie niezbędne środki gwarantujące bezpieczeństwo życia pracownika. W tym przypadku również przepisy BHP narzucają, w co powinien wyposażyć pracownika jego pracodawca.

Odzież robocza, komu przysługuje?

Odzież robocza nie musi być tak wyspecjalizowana jak ochronna. W tej kwestii głównym zadaniem jest ochrona prywatnego ubioru pracownika. Dedykowana jest osobom pracującym w warunkach powodujących zabrudzenia, ale również w takich, gdzie wymagana jest wysoka sterylność.

Odzież roboczą stosuje się, by zapobiec zniszczeniu własnego ubrania przez środki mocno brudzące, chemiczne lub biologiczne. Należą do tej kategorii kombinezony, fartuchy, koszule i inne elementy wierzchniego ubrania. Tu również pracodawca jest zobligowany do zaopatrzenia pracownika, nie mniej według przepisów pracownik sam może nabyć odzież roboczą. W takim przypadku pracodawca musi zrekompensować koszty odpowiednim ekwiwalentem.

Może spodobać Ci się również:

Implanty zębów Wrocław – gdzie najlepiej? Dlaczego jakość zabiegów stomatologicznych jest najważniejsza?

1 sierpnia 2022

Implanty to świetny sposób na uzupełnienie brakującego uzębienia. Wielu pacjentów wybiera takie zabiegi, ponieważ implanty mają wiele zalet, co ma ogromne znaczenie dla pacjenta. Obecnie można znaleźć wiele gabinetów oferujących…

Czytaj więcej