Jak przygotować tynk gipsowy do malowania? Sprawdź co musisz wiedzieć.

unnamed file 2

Końcowym procesem tynkowania ścian jest zwykle malowanie. Pozwala ono ostatecznie nadać formę i wygląd przygotowanej powłoce i jednocześnie doskonale pokrywa powierzchnię zaprawy ochronnej. Aby proces prebiegł poprawnie, trzeba zastosować kilka podstawowych zasad. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób i kiedy przeprowadzić malowanie, aby nie wpłynęło ono negatywnie na jakość tynku gipsowego.

Na wstępie oceń jakość tynku

Przed malowaniem, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się dokładniej jakości przygotowanej powłoki gipsowej. Krok ten jest szczególnie istotny w przypadku ręcznego tynkowania, w mniejszym stopniu ważny przy pracy z wykorzystaniem sprzętu, który udostępnia producent agregatów tynkarskich. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy gipsowa mieszanka jest stabilna, nie obsypuje się oraz nie ma mikropęknięć w swojej strukturze. Warto również zwrócić uwagę, czy w obrębie tynku nie występują wykwity pleśni oraz, czy powłoka jest dostatecznie sucha. 

Przed malowaniem, sprawdź też, czy warstwa tynku została poddana sezonowaniu. To ważny aspekt, dzięki któremu możemy uchronić zaprawę przed uszkodzeniem wynikającym ze zbyt szybkiego nałożenia farby. W standardowych warunkach, aby pomalować ściany, należy odczekać minimum 6 tygodni od momentu ukończenia prac tynkarskich.

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem

Pierwszym krokiem, który powinniśmy zastosować przed malowaniem tynku jest odpylenie powierzchni. Nie warto pomijać tego etapu ze względu na to, że źle przygotowana powierzchnia malowania może wpłynąć na późniejsze odspajanie farby. Proces ten jest szczególnie istotny w przypadku silnie zapylonych ścian, na których kurz mogą często zostawiać stosowane agregaty tynkarskie.

Przed malowaniem nie należy zapomnieć również o procesie gruntowania powierzchni. Warto w tym przypadku stosować grunty dedykowane przez danego producenta farb. Zadaniem tej powłoki jest wyrównanie chłonności ściany pod równomierne nakładanie farby w dalszej kolejności.

Farby podkładowe naprawdę są konieczne?

W przypadku gdy zamierzamy wykorzystać agregat tynkarski, warto stosować farby podkładowe przed malowaniem. Z ich wykorzystaniem można uzyskać odpowiednio gładką powłokę, którą wystarczy pokryć jeną warstwą farby nawierzchniowej. W ten sposób można uzyskać świetny efekt barwny oraz znacznie zaoszczędzić na materiale.

Przed malowaniem, warto również zadbać o naroża ścian i wewnętrzne ich łączenia z sufitem. Dzięki temu procesowi można zabezpieczyć trudne do pokrycia farbą elementy, które po procesie malowania będą się świetnie prezentować. 

Może spodobać Ci się również:

Jak czyścić buty sportowe? Sprawdź co zrobić, by produkty dłużej mogły być używane

1 grudnia 2021

Kupując profesjonalne obuwie sportowe, musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Płacąc wiele, mamy nadzieję, że produkty będą przez nas wykorzystywane w dłuższym czasie. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio…

Czytaj więcej