Ile koty powinny jeść? Sprawdź jak dostosować dietę dla pupila
Koty to zwierzęta, które szybko wypracowują własną rutynę życia. Dla nich dzień jest pełen harmonii oraz wyuczonych rytuałów. Podobnie jest również z karmieniem pupila. Warto dostarczać mu właściwą porcję pożywienia o stałych porach. No właśnie, ale jaka ilość jedzenia będzie tutaj odpowiednia?
Optymalna ilość pokarmu jest szczególnie istotna
Szacuje się, że dzikie koty jadły posiłki około 20 razy dziennie. Wiązało się to oczywiście z polowaniem – zwierzęta musiały zdobyć pożywienie i na bieżąco się nim dokarmiały. Domowe pupile musiały uciszyć swoje pierwotne instynkty i dostosować się do regularnych pór karmienia…
Jednak i tym zwierzętom może zdarzyć się podjadanie. Przy niewłaściwej diecie kot będzie przejedzony, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do nadwagi, otyłości, rozwoju chorób dróg moczowych czy kłopotów z poruszaniem się. Odpowiednia ilość pokarmu zapobiegnie także rozwojowi cukrzycy oraz chorób przewodu pokarmowego. Warto więc precyzyjnie ustalić właściwą porcję jedzenia, w przeciwnym razie, może być potrzebny weterynarz. Kraków Podgórze jest jednym z miast, w którym można znaleźć naszą klinikę dla zwierząt.
Ile kot powinien jeść?
Odpowiedź jest prosta – tyle ile potrzeba! Nie jest to łatwe do określenia, ponieważ zwierzę w poszczególnych stadiach rozwoju będzie wymagać różnej ilości karmy. Młodemu kociakowi wystarczy mniejsza porcja, z kolei starsze zwierzęta mogą potrzebować więcej jedzenia.
Przeciętne zwierzę waży około 4 kilogramów. Dla takiego kota wystarczy około 70 g suchej karmy lub jeden duży kubek jedzenia wilgotnego. Weterynarz zaleca także zwrócić uwagę na dodatkowe przekąski – nie powinny one być zbyt kaloryczne.
Karma sucha czy mokra? Którą wybrać?
Najlepiej zastosować oba typy pokarmów w odpowiednich proporcjach. Koty chętniej sięgają po karmy mokre. To produkty, które mają wiele właściwości odżywczych i mogą być stosowane zarówno na śniadanie, jak i kolację. Dostarczają zwierzętom białka, niezbędnych tłuszczy, a także wody.
Suchą karmę najlepiej stosować jako dodatek, na przykład w porcji obiadowej. To mieszanka, która nie zawiera wody, dlatego można ustawić dodatkową miseczkę z cieczą obok jedzenia. Ludzkie pokarmy niekoniecznie będą dobre dla kota, dlatego trzeba uważać na to, jakie przekąski dajemy naszemu pupilowi. Najlepiej odżywiać pupila dopasowanymi do wieku karmami, wtedy mamy stuprocentową pewność, że żaden ze składników nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia kota.
Może spodobać Ci się również:
Dział księgowy to miejsce, gdzie każdego dnia wykonywanych jest wiele ważnych czynności mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednak pomimo starannego prowadzenia spraw księgowych w firmie mogą pojawić się pewne…
Czytaj więcej