Czy musisz znać język niemiecki, aby dochodzić swoich praw w momencie niesłusznego zwolnienia z pracy?

photo 1423592707957 3b212afa6733cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Znajomość języka obcego to ważny aspekt podczas wyjazdu za granicę w celach zarobkowych. Pozwala to na swobodne komunikowanie się, a także możliwość załatwienia różnych ważnych spraw. Możliwe jest jednak też wyjechanie do pracy za granicę bez znajomości języka. Co więcej, wiele osób korzysta z takich ofert. Niestety brak znajomości języka powoduje, że w momencie jakichkolwiek komplikacji możemy nie wiedzieć, jak rozwiązać zaistniały problem. Jeżeli Ty również słabo znasz język niemiecki, sprawdź, czy jak możesz dochodzić swoich praw w sytuacji, gdy zostałeś niesłusznie zwolniony z pracy?

Nie znasz języka niemieckiego, a zostałeś zwolniony z pracy? Co możesz zrobić?

Utrata pracy to duży kłopot dla pracownika. Każdy z nas ma swoje zobowiązania, a utrata pracy mogłaby poważnie zaburzyć ich spłatę. Oczywiście utrata zatrudnienia to także wiele innych problemów. Pracownik, który stracił pracę, powinien sprawdzić, czy zwolnienie było zasadne. Jeśli okaże się, że pracodawca nie powinien wręczyć tego dokumentu lub wypowiedzenie zawiera błędy niezbędna jest tu niezwłoczna interwencja pracownika.

Podjęcie odpowiednich działań uniemożliwia jednak często brak znajomości języka niemieckiego. Pracownik nie wie, co może zrobić, a także zdarza się, że nie umie określić, czy wypowiedzenie jest prawidłowe. Z tego powodu duża liczba pracowników rezygnuje z dochodzenia swoich praw, co oczywiście jest na korzyść pracodawcy. Poza tym pracodawca, który niesłusznie zwolnił pracownika właśnie liczy na to, że pracownik nie podejmie w związku z tym żadnych kroków.

Wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych, ale także słaba znajomość języka obcego wcale nie zwalnia nas z posiadania podstawowych informacji na temat obowiązujących przepisów. Ważne jest tu też zachowanie czujności, a w razie podejrzeń co do nieuczciwości pracodawcy, należy przyjrzeć się temu bliżej w czym pomoże prawnik Niemcy.

Nie znasz języka niemieckiego? Skorzystaj z porady prawnika w języku polskim

Nieznajomość języka niemieckiego nie jest przeszkodą do uzyskania stosownych informacji prawnych. Wystarczy dobry niemiecki adwokat znający prawo niemieckie, ale porozumiewający się w języku polskim. Jest to duże udogodnienie dla pracownika, a także daje szansę na dochodzenie swoich praw, jeżeli pracodawca złamał wobec nas przepisy.

Jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Co więcej, pracownicy czują się, dzięki temu bezpieczniej, ponieważ mają wsparcie i wiedzą, że nie zostali ze swoim problemem sami. Poza tym pracownik, który podejmie właściwe kroki, może naprawdę dużo zyskać.

Jakie wypowiedzenie, powinno wzbudzić Twoje podejrzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę zawsze powinno być w formie pisemnej. Żadna inna forma wypowiedzenia jest nieważna. Poza tym w zwykłym wypowiedzeniu zawsze musi znaleźć się okres wypowiedzenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest on prawidłowo wyliczony. Na długość okresu wypowiedzenia wpływa to, jak długo pracownik był zatrudniony w tej konkretnej firmie.

Sprawdź także, czy są tam wszystkie niezbędne dane, ponieważ ten szczegół również ma istotne znaczenie. Jeśli otrzymasz wypowiedzenie dyscyplinarne, koniecznie musi być tam podany powód takiego zwolnienia, a jeśli go nie będzie to Twoje zwolnienie, wymaga szczególnego przeanalizowania.

Może spodobać Ci się również:

photo 1500291161618 747dee2ab16ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNXx8c21vb3RoaWUlMjBqdWljZSUyMGZydWl0c3xlbnwxfDB8fHwxNjQ1NDQ3MTQ1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Koktajl owocowy – idealna porcja zdrowia w ciągu dnia

1 marca 2022

Jedną z zasad zdrowego odżywiania jest spożywanie w ciągu dnia kilku posiłków w mniejszych porcjach, za to o bardziej zrównoważonym składzie odżywczym. Dobrym pomysłem jest zastąpienie jednego z posiłków zdrowym…

Czytaj więcej