Co zabrać na trekking w Himalaje? Te akcesoria z pewnością się przydadzą

photo 1455889267303 a5ec970d6d43cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8bmlrZSUyMGFkaWRhcyUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDM3NzIzMTl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Wycieczki wysokogórskie zyskują na popularności. To atrakcyjna, choć bardzo wymagająca aktywność, która dostarczy sporo wrażeń. Dla wspinaczy wysokogórskich jest to także forma kształtowania charakteru i pokonywania swoich słabości. Do wyprawy w Himalaje trzeba się jednak odpowiednio przygotować, ponieważ na miejscu każdy błąd może skończyć się tragicznie. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim mierzmy siły na zamiary

Wycieczka na Tarnicę czy Giewont znacznie różni się od profesjonalnej wyprawy w najwyższe góry świata. Pierwszy typ wyprawy nie będzie od nas wymagał dużego przygotowania. Podczas letniej wycieczki wystarczą odpowiednie buty salomon speedcross, dopasowane do pogodowej aury ubrania oraz podstawowe akcesoria, takie jak kurtka przeciwdeszczowa czy pożywienie na drogę.

Podejście na góry o wysokości powyżej 4 tysięcy metrów to już nie lada wyzwanie. Podróż w Himalajach może być bardzo wymagająca, dlatego osoby, które nie miały do tej pory styczności z takimi wyprawami powinny się dobrze zastanowić, czy w ich przypadku taka wyprawa ma sens. Nie chodzi tu tylko o wytrzymałość i możliwości kondycyjne – na tak dużej wysokości spada wydolność organizmu, na co musimy się i fizycznie, i fizycznie przygotować.

Buty i ubrania to podstawa

W zależności od rodzaju i stopnia trudności zaplanowanej trasy powinniśmy wybrać odpowiednie obuwie. Jeżeli planujemy łagodniejszą wycieczkę, możemy wykorzystać buty catepillar, które sprawdzą się przede wszystkim podczas letniego sezonu. Gdy jednak naszym celem jest któryś ze szczytów zaliczanych do Korony Ziemi, musimy postawić na profesjonalne buty wspinaczkowe.

Kwestia odzieży jest równie ważna. Przy tak dużych różnicach wysokości możemy zaobserwować gwałtowny spadek temperatury. Aby uniknąć wychłodzenia, powinniśmy mieć w plecaku zapas cieplejszej odzieży i nakładać ją na cebulkę.

Zimą bez akcesoriów wspinaczkowych ani rusz

Podczas wyprawy w chłodnej części roku podstawowym wyposażeniem podczas wyjścia w Himalaje są akcesoria wspinaczkowe. Raki na obuwie, czekany i uprzęże musi mieć każdy, kto decyduje się wyjść na wysokie szczyty. Takie wyprawy często organizuje się w kilkuosobowych grupach po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków.

Nie powinniśmy również zapominać o odpowiednim zapasie żywności. Wyprawa może trwać kilka dni, a my będziemy w tym czasie potrzebować paliwa do dalszej wędrówki. Przydadzą się również inne akcesoria, takie jak latarka, telefon i powerbank, a także systemy łączności, które pomogą wezwać pomoc w sytuacji kryzysowej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1514989940723 e8e51635b782cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8c2hvZXN8ZW58MXwwfHx8MTY0MjA2ODUzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie buty do codziennego użytku będą najlepsze?

1 kwietnia 2022

Nie ma nic gorszego niż praca w niedopasowanych butach. Kilkugodzinne siedzenie za biurkiem oraz późniejszy powrót do domu może wówczas przysporzyć nam sporo problemów. Dlatego do codziennego użytku warto dobierać…

Czytaj więcej