Jesteś na wypowiedzeniu u niemieckiego pracodawcy? A co z Twoim urlopem?

Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia to czas, przez który pracownik będzie jeszcze pracować u danego pracodawcy. Często pracownicy będący na wypowiedzeniu zastanawiają się, jak wygląda kwestia wykorzystania zaległego urlopu. Pracując na terenie Niemiec, pracownikom należy się urlop. Jak dokładnie przepisy niemieckie regulują kwestię wykorzystania urlopu wypoczynkowego w przypadku wypowiedzenia?
Jak regulowana jest kwestia urlopu wypoczynkowego na wypowiedzeniu?
Pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy, przebywając na okresie wypowiedzenia, jeśli nie zrobił tego do tej pory. Jeżeli otrzymałeś wypowiedzenie, ale będziesz pracować u swojego pracodawcy jeszcze przez pewien czas, możesz wykorzystać urlop.
Urlop na wypowiedzeniu często wykorzystywany jest w celu poszukiwania nowej pracy, ale też odpoczynku przed podjęciem nowego zatrudnienia. Przepisy jasno regulują kwestie wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracowników, będących na wypowiedzeniu, więc dni te nie przepadną.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracownik nie będzie mógł wykorzystać dni urlopowych na wypowiedzeniu. Co wtedy? Czy urlop przepada? Dni wolne należne pracownikowi w takiej sytuacji również nie przepadają. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu, zostanie wypłacona mu zapłata za urlop na wypowiedzeniu. Przyczyną braku możliwości wykorzystania urlopu na wypowiedzeniu może być np. konieczność wykonywania pracy przez okres wypowiedzenia.
Czym jest ekwiwalent za niewybrany urlop?
Jeśli stosunek pracy już ustał, a Ty nie wykorzystałeś swojego urlopu i nie otrzymałeś zapłaty za niewykorzystane dni urlopowe, możesz ubiegać się o ekwiwalent za niewybrany urlop. Dzięki temu pracownik nie ponosi żadnych strat. Pracodawca natomiast ma obowiązek postępowania zgodnie z przepisami, a jeśli nie zastosuje się do obowiązujących regulacji, pracownik może podjąć tutaj działania prawne.
Warto wiedzieć, że urlop, który nie zostanie wykorzystany przez pracownika, a ten znajdzie nowe zatrudnienie, może przenieść zaległe dni urlopowe. Jest to możliwe w sytuacji, gdy nowy pracodawca wyrazi zgodę na takie rozwiązanie.
Co zrobić, gdy umowa się kończy, a pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę?
Jeżeli nie otrzymałeś wynagrodzenia za wykonaną pracę, powinieneś wystosować pisemne upomnienie do pracodawcy. Upomnienie o zaległe wynagrodzenie często mobilizuje pracodawców do uregulowania zaległości. Pracodawca nie może zwlekać z wypłatą wynagrodzenia. Pracownik powinien otrzymywać należne mu pieniądze zawsze na czas.
Jeśli pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia, powinien skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże mu w odzyskaniu należnych pieniędzy. W tym przypadku liczy się czas. Nie należy wierzyć pracodawcy w jego zapewnienia o wypłacie wynagrodzenia. Pracownik musi podjąć wtedy jak najszybciej działania prawne, ponieważ w przeciwnym razie, może zajść ryzyko utraty pieniędzy za pracę.
Może spodobać Ci się również:
Nowoczesne maszyny to podstawa, jeżeli chodzi o obróbkę poszczególnych elementów. Obecnie coraz to nowsze technologie pozwalają na jeszcze lepszą obróbkę, która jest niezbędna do tego, aby cały proces przebiegał bez…
Czytaj więcej