Alergia u psa – co podać zwierzęciu z takimi objawami?

photo 1678203778548 5fa399d8e7fbcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Psy, podobnie jak ludzie również mogą cierpieć na różnego rodzaju choroby. Ich organizm, mimo anatomicznych różnic, funkcjonuje analogicznie do naszego ciała. Zdarza się nawet, że pupil może cierpieć na alergię pokarmową. Co robić w takim przypadku? I w jaki sposób można stwierdzić występowanie alergii?

Podstawowe objawy alergii mogą zmylić

Alergia pokarmowa może dotyczyć jednego lub kilku składników znajdujących się w karmie zwierzęcia. Bardzo często czynnikami wywołującymi dolegliwości są oleje, mięso z kurczaka zawarte w karmie, a także białko pochodzenia roślinnego czy mleko, które również stanowi dodatek pożywienia psów. Alergia cżęsto pojawia się po zmianie sposobu żywienia i najczęściej ustępuje po zmianie diety pupila.

Objawy alergii nie są charakterystyczne. Zwiększona produkcja niektórych substancji i przeciwciał w organizmie determinuje zwykle problemy skórne, takie jak miejscowy stan zapalny, zaczerwienienia, powstawanie grudek i brodawek na ciele psa. Jeśli zaobserwujemy podobne objawy, powinniśmy skontaktować się z dobrym weterynarzem z Krakowa, który pomoże ustalić ich przyczynę.

W jaki sposób rozpoznaje się alergię?

Na początku trzeba ustalić, które substancje mogą wywołać taki efekt. W tym celu weterynarz dokładnie konsultuje z właścicielem czworonoga skład jego diety. Na tym etapie typuje się substancje, które mogą negatywnie wpływać na organizm zwierzęcia. Następnie dieta jest całkowicie zmieniana, a właściciel zaczyna podawać psu karmę niezawierającą podejrzanych substancji.

Przez kilkanaście dni takiego żywienia objawy powinny ustąpić. Wtedy mamy potwierdzenie, że faktycznie nasz pupil ma alergię. Aby mieć pewność, weterynarz zleci jeszcze przeprowadzenie próby prowokacyjnej. W ciągu kilkunastu dni zwierzę powinno jeść wtedy ponownie karmę, która wywołała dolegliwości. Jeżeli objawy ponownie się uwidocznią, mamy do czynienia z alergią.

Co podać psu z alergią?

W większości przypadków problemy ustępują po kilku dniach od zmiany diety. Dlatego kluczowe znaczenie będzie mieć rozpoznanie, która z substancji wywołuje alergię i wyeliminowanie jej z posiłków zwierzęcia. Jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwania przyczyn problemów u psa, można zastosować maści i preparaty łagodzące świąd skóry.

Alergię da się także wyleczyć, poprzez stopniowe dawkowanie karmy z substancją wywołującą takie dolegliwości. Proces jest jednak długotrwały i nie w każdym przypadku będzie skuteczny. Dlatego najskuteczniejszą metodą walki z alergią jest usunięcie z diety produktów z alergenem.

Może spodobać Ci się również:

co wykorzystuje sie w procesie termoformowania jak dokladnie przebiega ten rodzaj produkcji.jpg

Co wykorzystuje się w procesie termoformowania? Jak dokładnie przebiega ten rodzaj produkcji?

1 kwietnia 2024

Zapewne słyszałeś o metodzie termoformowania, ale czy wiesz coś więcej na temat tego sposobu produkcji? Ponadto czy wiesz, co możesz otrzymać za pomocą termoformowania i jak się ono dokładnie odbywa?…

Czytaj więcej