Gorączka u psa – jak rozpoznać niepokojące objawy chorób?

photo 1551076805 e1869033e561cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

Psy podobnie jak ludzie są stałocieplne, choć zdarzają się odstępstwa od tej normy. Przy niektórych chorobach może wystąpić gorączka, która podobnie jak u ludzi świadczy o rozwoju poważniejszego stanu zapalnego. Niestety pies nie może nam przekazać, że źle się czuje, choć zwierzę często sygnalizuje swój stan. W jaki sposób rozpoznać gorączkę u psa? I kiedy nie należy jej bagatelizować?

Ile wynosi prawidłowa temperatura zwierzęcia?

Ciało pupila jest nieco cieplejsze od człowieka. W przypadku psów optymalna temperatura wynosi 38-39 stopni. Wskazania powyżej 39,5 stopni świadczą o rozwoju hipertermii, przy czym wartości przekraczające 40 stopni są już bardzo poważne i powinniśmy je skonsultować z weterynarzem.

Wyższą temperaturę obserwuje się u szczeniaków, jednak z czasem nieznacznie spada ona do wartości 38 stopni. Zdarza się, że w wyniku wychłodzenia wskazania termometru mogą być znacznie mniejsze. Często obserwujemy przy tym charakterystyczne drgawki na skórze zwierzęcia. W takim wypadku musimy jak najszybciej ogrzać jego ciało, stosując gorącą kąpiel lub ciepłe okłady.

Po czym poznać gorączkę u psa?

Podstawowym symptomem hipertermii będzie postępujące osłabienie, które nasila się wraz ze wzrostem wskazań na termometrze. Dodatkowo możemy zauważyć inne niepokojące objawy psa, takie jak picie dużej ilości wody czy brak apetytu. Przy skrajnie dużej gorączce mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem oraz charakterystyczne dyszenie zwierzęcia.

Chory pies wykazuje większą niechęć do standardowych aktywności, takich jak spacer czy wspólna zabawa. Często przy gorączce pojawia się też katar oraz senność. Co ciekawe mokry i zimny nos nie zawsze oznacza, że zwierzę jest zdrowe, choć powszechnie przyjmuje się to za pewnik. Warto przede wszystkim kontrolować zachowanie zwierzęcia i reagować, po zaobserwowaniu niepokojących objawów.

Jak zmierzyć temperaturę psa?

Najlepiej wykorzystać tradycyjny termometr, który umieszczamy w odbycie zwierzęcia. Dobrze jest potrzeć go odrobiną wazeliny, dzięki czemu pies nie dozna bolesnego dyskomfortu. Badanie najlepiej powtórzyć dwukrotnie w pewnym odstępie czasu, by zyskać wiarygodny wynik.

Co robić po stwierdzeniu hipertermii? Jeśli będzie ona znacząca, najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Można zamówić wizytę w gabinecie weterynaryjnym poprzez kontakt ze strony https://vetamicor.pl, gdzie dostępne są również liczne porady o tym, jak się zachować w przypadku choroby zwierzęcia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1610095056421 22f01168640acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8aGVhbHRoJTIwYW5kJTIwc2FmZXR5JTIwY2xvdGhpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY1ODM5OTg5MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie buty robocze na lato? Czy można kupić jedne buty idealne na każdą porę roku?

1 stycznia 2023

Buty robocze są najczęściej spotykaną częścią ubioru pracowników. Ten element garderoby musi być noszony w wielu zakładach pracy, gdzie istnieje ryzyko wypadku. Wyróżniamy wiele rodzajów butów roboczych, jednak które z…

Czytaj więcej