Co to jest augmentacja kości? Przed jakimi zabiegami wykonuje się augmentację kości?
Powodzenie przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego polegającego na wstawieniu implantów uzależnione jest od wielu ważnych czynników. Niestety pacjenci, którzy zwlekali z uzupełnieniem brakującego uzębienia zbyt długo, mogą mieć pewien kłopot, jeżeli chodzi o leczenie implantologiczne. Na szczęście istnieje zabieg augmentacji, który umożliwia wszczepienie implantów. Czym dokładnie jest augmentacja i kiedy zabieg ten jest konieczny?
Na czym polega augmentacja kości?
Augmentacja kości to zabieg polegający na nadbudowie kości, która zanikła po utracie zęba. Uzupełnienie ubytków w kościach to ważny krok poprzedzający zabieg wszczepienia implantów. Poza tym augmentacja jest zabiegiem przeprowadzanym nie tylko u pacjentów, u których będzie rozpoczynane leczenie implantologiczne, ale także tych, którzy chcą uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z zanikiem kości.
Podczas augmentacji kości konieczne jest przeszczepienie autogenne lub wykorzystanie do tego celu innego materiału. Zabieg ten jest oczywiście poprzedzony odpowiednimi badaniami, aby dokładnie ocenić stan pacjenta.
Czy augmentacja kości zawsze jest konieczna?
Augmentacja kości jest zabiegiem, na który warto zdecydować się w momencie, kiedy doszło do zaniku kości. Niestety u wielu pacjentów augmentacja przeprowadzana jest dopiero wtedy, gdy pacjent chce uzupełnić braki w uzębieniu.
Jeżeli dojdzie do zaniku kości nie należy zwlekać z podjęciem odpowiednich działań, ponieważ sytuacja ta będzie miała negatywny wpływ na stan pozostałych zębów. Koszty takiego zabiegu mogą sięgać nawet 1500 zł, ale cena ta nie powinna wpływać na decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.
Jak długo trwa augmentacja kości?
Czas trwania zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od stanu kości, która musi zostać nadbudowana. Zazwyczaj zabieg ten nie trwa dłużej niż 3 godziny, jednak może się zdarzyć, czas ten będzie dłuższy. Ponadto po przeprowadzeniu augmentacji bardzo ważny jest okres około 6 miesięcy po zabiegu.
To właśnie w tym okresie dochodzi do przebudowania wszczepionej kości w normalną tkankę kostną. Odbudowa kości pod implant wbrew pozorom nie jest skomplikowana, jednak liczy się tutaj doświadczenie i profesjonalne podejście specjalisty.
Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie czuje bólu. Poza tym pomyślnie przeprowadzona augmentacja to ważny krok do wszczepienia implantów, a co za tym idzie poprawy stanu uzębienia.
Może spodobać Ci się również:
Periodontolog to lekarz stomatolog specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń oraz problemów przyzębia. Jest to jedna z dziedzin stomatologii, która bardzo często błędnie jest nazywana paradontologią, od jednej z najpopularniejszych chorób…
Czytaj więcej