Depresja poporodowa jak pomóc? Jak rozpoznać depresję poporodową u kobiety?

photo 1470116945706 e6bf5d5a53cacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxnaXZpbmclMjBiaXJ0aHxlbnwxfDB8fHwxNjUxNjUwNTg2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Narodziny dziecka to szczęśliwy moment dla obojga rodziców. Pojawienie się malucha powoduje, że dotychczasowe życie całkowicie się zmieni. Niestety zdarza się, że narodziny dziecka związane są z wieloma problemami m.in. degresją poporodową. Jak pomóc młodej mamie, która boryka się z tym problemem i czy chorobę tę można skutecznie wyleczyć?

Depresja poporodowa – jak skutecznie pomóc?

W momencie, kiedy u młodej mamy zostanie zdiagnozowana depresja poporodowa, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Wyróżniamy kilka sposobów leczenia depresji poporodowej, jednak to, która z nich zostanie wybrana, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania depresji.

W czasie leczenia ważne są nie tylko leki oraz pomoc psychologiczna, ale również wsparcie bliskich osób. Zrozumienie kobiety borykającej się z depresją poporodową oraz pomoc w codziennym funkcjonowaniu może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Niezwykle istotne jest to, aby nie krytykować młodej mamy, która cierpi na depresję poporodową, ponieważ problem ten może się jeszcze bardziej pogłębić.

Dlaczego należy leczyć depresję poporodową?

Leczenie depresji poporodowej jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia matki, jak i bezpieczeństwa nowo narodzonego dziecka. Nie podjęcie leczenia z pewnością zabierze radość wynikającą z opieki nad dzieckiem oraz negatywnie wpłynie na komfort psychiczny. Niestety myślenie w ten sposób, że gorsze samopoczucie minie jest błędne, ponieważ często nieleczona depresja prowadzi o poważnych zaburzeń, co wpływa negatywnie na dziecko i matkę.

Poza tym obserwuje się także pogorszenie relacji pomiędzy partnerami. Najczęściej w leczeniu depresji wykorzystuje się psychoterapię i leki przeciwdepresyjne. Oprócz tego można spotkać się również z psychoedukacją. 

Jak rozpoznać depresję poporodową?

Rozpoznanie depresji poporodowej może być niekiedy trudnym zadaniem. Kobieta tuż po porodzie ma prawo być zmęczona, wyczerpana, co zazwyczaj wiąże się z gorszym samopoczuciem. Zmiana wyglądu ciała, opieka nad dzieckiem, często brak wystarczającej ilości snu może sprawiać, że młoda mama nie będzie się czuła najlepiej.

Nie każde gorsze samopoczucie jest objawem depresji, jednak jeśli zniknie całkowicie radość życia, a pojawi się wyłącznie smutek i przygnębienie, warto udać się na wizytę do specjalisty. Aby postawić trafną diagnozę, zaleca się również wykonanie ogólnych badań m.in., morfologię, ponieważ złe samopoczucie może wiązać się nie tylko z depresją, ale także z innymi chorobami lub niedoborami składników i witamin.

Może spodobać Ci się również:

photo 1523758115390 ebac0d7bd49ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3M3x8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Sztuczne kwiaty doniczkowe, które wyglądają jak żywe – dlaczego warto wprowadzić to rozwiązanie do przestrzeni domowej?

1 lutego 2024

W dzisiejszych zabieganych czasach, posiadanie pięknych roślin w domu może być wyzwaniem dla wielu osób. Ci, którzy nie mają czasu na regularną opiekę nad żywymi roślinami, mogą zastanawiać się nad…

Czytaj więcej