Jak często należy wymieniać odzież ochronną?
Przepisy BHP stanowią, ze odzież ochronna i robocza jest obowiązkowa w zakładzie pracy, a zaopatrzenie w nią pracownika leży w gestii pracodawcy. Jest tak samo wymagana, jak przeszkolenie pracownika względem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Charakter wykonywanego zawodu wskazuje, czy na danym stanowisku będzie wymagana odzież robocza, czy ochronna.
Kiedy wymagana jest odzież ochronna, a kiedy robocza?
W przypadku ubrania roboczego chroni ono prywatne odzienie pracownika przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Przepisy BHP jasno określają stanowiska pracy, na których takie zabezpieczenie będzie wymagane.
Jeśli chodzi o odzież ochronną, to niewątpliwie jej ranga jest ważniejsza. Jest to ubranie mające za zadanie chronienie zdrowia pracownika. Wśród wielu zawodów bez takiej ochrony pracownik narażony jest na kalectwo, a nawet utratę życia. Warto tu nadmienić, że do odzieży ochronnej zaliczają się również takie składniki, jak buty, rękawice, kaski i inne akcesoria chroniące człowieka.
Kto odpowiada za stan odzieży ochronnej i roboczej?
Odzież zużyta lub trwale uszkodzona podlega okresowej wymianie. Mniejsze uszkodzenia można naprawić, a zabrudzenia oczyścić, jednakże co jakiś czas każdy element ubioru ochronnego i roboczego powinien być wymieniany. W tej kwestii przepisy regulują kto może dokonać tych czynności w zależności od kategorii odzieży, czy jest to robocze ubranie, czy ochronne.
W przypadku odzieży roboczej pracownik ma możliwość zakupu we własnym zakresie oraz wymiany lub czyszczenia. Jednakże za wykonane czynności finansowo odpowiada pracodawca. Powinien więc zwrócić w formie ekwiwalentu wydatki poniesione przez pracownika.
Mając na uwadze odzież ochronną, to jej specyficzne właściwości dostosowane do stanowiska pracy powodują, że tylko pracodawca może ją nabyć, zlecić czyszczenie lub wymienić. W tej kwestii pracownik jedynie zgłasza potrzebę przeprowadzenia renowacji lub wymiany, a pracodawca podejmuje kroki, by ją spełnić.
Częstotliwość wymiany odzieży roboczej i ochronnej
W zakładzie pracy powinna zostać stworzona Tabela Norm Odzieżowych. Jest to klarowny zapis informacji dotyczących każdego wyposażonego w odzież ochronną pracownika. Przede wszystkim jednak, jasno określają, jakiego rodzaju odzież wymagana jest na danym stanowisku pracy.
Ważne jest to ze względu, na to, że przepisy nie regulują częstotliwości wymiany odzieży. W takim przypadku jedynie Tabele Norm Odzieżowym mogą pomów o opracowaniu systemu wymiany oraz o ilości przydzielanej odzieży między pracodawcą a zatrudnionym pracownikiem.
Może spodobać Ci się również:
Owoce – bogactwo witamin i minerałów, zdrowe i pożywne – są doskonałym uzupełnieniem każdej diety. Koktajle owocowe mogą stanowić doskonałe źródło składników odżywczych, a tym samym być odrębnym posiłkiem w…
Czytaj więcej