Złamany ząb co robić? Czy złamany ząb zawsze należy odbudować?

photo 1619691249147 c5689d88016bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTZ8fGRlbnRpc3QlMjBkZW50YWx8ZW58MXwwfHx8MTYzOTQxNjI1Ngixlibrb 1.2.1q80w1080

Złamanie zęba lub jego ukruszenie dla większości osób to bardzo stresująca i niekomfortowa sytuacja. Szkliwo jest bardzo mocne, jednak pomimo tego może dojść do jego uszkodzenia. Jeżeli problem ten dotknie również i nas powinniśmy wiedzieć, jakie kroki podjąć. Poza tym należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który pomoże nam w tej sytuacji.

Złamany ząb – co należy zrobić?

W momencie, gdy złamie nam się ząb nie powinniśmy wyrzucać części, która się złamała. Taki fragment zęba należy zabezpieczyć i udać się wraz z nim do dentysty. Dzięki temu istnieją duże szanse na naprawę zęba i przywrócenie mu dawnego wyglądu.

Ważne jest, aby nie bagatelizować tego problemu, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do poważniejszych problemów. Jeśli ząb jest delikatnie ukruszony i nie powoduje, to żadnych dolegliwości bólowych, a także ukruszenie nie jest widoczne leczenie lub odbudowa zęba nie jest zazwyczaj konieczna.

Nieco inaczej wygląda to w momencie, gdy złamanie bądź ukruszenie wywoła ból oraz jest bardzo widoczne. W tym przypadku stomatolog Białystok podejmie konkretne leczenie w zależności od od tego, co dokładnie stało się z zębem i jak duży ubytek, powstał w przypadku złamania.

Dlaczego brak zęba należy uzupełnić?

Niestety czasem się zdarza, że całkowicie zdrowy ząb zostanie utracony. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wskutek wypadków. Brak zęba lub kilku zębów jest wskazaniem do ich uzupełnienia, gdyż w przyszłości może wpłynąć to na stan innych zębów.

Braki w uzębieniu mogą osłabić zęby, które znajdują się w sąsiedztwie, a także zmienić wygląd twarzy. Wstawienie implantu w miejsce, gdzie straciliśmy ząb jest świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza że jego wygląd nie będzie odbiegał od pozostałych wyglądu zębów. Ta kwestia jest niezwykle istotna dla wielu pacjentów, którzy chcą wciąż cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Czy można samodzielnie skleić złamany ząb?

W sprzedaży można znaleźć wiele środków umożliwiających sklejenie bądź uzupełnienie ubytku w uzębieniu. Niestety taka interwencja powinna być wyłącznie chwilowa, gdyż najważniejsza jest tutaj wizyta u stomatologa.

Samodzielne próby związane z naprawą zęba nie są najlepszym rozwiązaniem z uwagi na to, że możemy wyrządzić sobie jeszcze więcej szkód. W przypadku, gdy złamie nam się ząb nie powinniśmy zwlekać z wizytą u dentysty, ponieważ w tej sytuacji liczy się czas. W gabinecie stomatologicznym zostanie udzielona nam fachowa pomoc.

Może spodobać Ci się również:

photo 1543747255 94b72995ac74ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Wynajem długoterminowy samochodu – jak działa to w praktyce?

1 kwietnia 2022

Wyjeżdżając na wakacje do odległego miasta, często nie chcemy zabierać własnego pojazdu. Wysokie koszty obsługi samochodu mogą skłaniać nas do znalezienia innego środka transportu. Z kolei będąc na miejscu, czasem…

Czytaj więcej