Wypowiedzenie w okresie próbnym w niemieckim prawie pracy

unnamed file 5

Ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem obowiązuje pracownika, który zatrudniony jest powyżej sześciu miesięcy na umowę o pracę. Inaczej jest traktowany człowiek pracujący na okresie próbnym do sześciu miesięcy. Jeśli przy podpisaniu umowy nie nastąpiło określenie długości okresu próbnego, to termin wypowiedzenia wynosi 4 tygodnie.

W tym czasie niemiecki pracodawca może zwolnić pracownika bez podania przyczyny z uwzględnieniem terminu wypowiedzenia. Kodeks pracy w Niemczech reguluje dokładnie warunki wręczenia pracownikowi wypowiedzenia. W przypadku wątpliwości, czy wypowiedzenie umowy jest zasadne warto skonsultować to szybko z prawnikiem, gdyż terminy składania wniosków odwoławczych w Niemczech są bardzo krótkie.

Czy pracownik na wypowiedzeniu może wykorzystać urlop?

Urlop wypoczynkowy przy zatrudnieniu na umowę o pracę na stałe jest w pełni przysługujący pracownikowi. W przypadku okresu próbnego sprawa nie jest już taka prosta. Tu pracodawca wypowiadając umowę może zgodzić się na wykorzystanie urlopu, albo odrzucić wniosek urlopowy.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie nastąpi, gdy pracodawca będzie argumentował taki stan sytuacją w firmie wymagającą obecności pracownika lub brakami kadrowymi, a wnioski urlopowe innych, stałych, pracowników są priorytetowe.

Czy umowa reguluje sprawy urlopowe?

Umowa zawarta między pracodawca, a pracownikiem powinna zawierać klauzulę o warunkach wypowiedzenia. Tu warto nadmienić, że nadrzędne prawo w postaci federalnej ustawy urlopowej reguluje ten aspekt w przypadku, gdy w umowie nie ma na ten temat żadnej wzmianki. Jej przepisy obowiązują również wówczas, gdy w zakładzie pracy nie ma układu zbiorowego pracy.

Pracownika ma niewielkie szanse na ostatnie dni urlopu, gdy pracodawca jasno udowodni, że sytuacja w firmie wymusza obecność pracownika. Ważne jest dopilnowanie, aby szef wypłacił w takiej sytuacji ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Wypowiedzenie z natychmiastowym zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę w sposób natychmiastowy w określonych przypadkach. Będą to przypadki popełnienia przez pracownika czynów karalnych lub spowodowania swoimi działaniami szkód w zakładzie pracy. Wówczas nawet, jeśli umowa przewiduje termin wypowiedzenia, pracodawca nie musi tego przestrzegać.

Jeśli następuje zwolnienie w trybie natychmiastowym to pracodawca do końca terminu wypowiedzenia zawartego w umowie nie musi wypłacać pracownikowi pensji. To wiąże się również z tym, że pracownik zobowiązany jest za ten okres regulować ubezpieczenie społeczne oraz emerytalne z własnej kieszeni.

Może spodobać Ci się również:

photo 1534863964856 8437ca225ee0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MXx8R1BTJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2MzgyMDAzNTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaki GPS do samochodu ciężarowego? Najlepsze lokalizatory GPS dla firm

1 czerwca 2022

Samochód ciężarowy to bardzo ważny środek transportu, jeżeli chodzi o przewóz różnych towarów. Obecnie wielu przedsiębiorców chce zadbać nie tylko o bezpieczeństwo samego samochodu, ale również transportowanego towaru. Aby to…

Czytaj więcej