Skąd się bierze próchnica? Czy można rozpoznać próchnicę wcześniej?
Próchnica to choroba, która nieleczona może bardzo szybko doprowadzić do poważnego uszkodzenia zębów. Niestety pomimo świadomości o tym, iż próchnica jest największym wrogiem zębów do gabinetów stomatologicznych, wciąż przychodzą pacjenci z zaawansowaną próchnicą. Jak powstaje próchnica i jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi?
Próchnica – skąd się bierze?
Do rozwoju próchnicy dochodzi w momencie, kiedy pacjenci nie zachowują należytej higieny jamy ustnej. Zła higiena prowadzi do powstawania bakterii, które w wyniku zniszczonego szkliwa poprzez kwaśne środowisko wnikają w zęba, powodując próchnicę.
Ponadto do rozwoju próchnicy przyczynia się niewłaściwa dieta. Zbyt duża ilość cukrów czy słodkich napojów powoduje powstawanie ubytków, które niewyleczone w porę prowadzą nawet do konieczności ekstrakcji zęba.
Próchnica groźna nie tylko dla zębów
Pomimo tego, że próchnica to główny problem jamy ustnej, zdarza się, że choroba ta ma także wpływ na cały organizm. Problemy mogą dotyczyć układu krążenia, udaru mózgu, chorób stawów, chorób oczu, schorzeń układu pokarmowego, a nawet chorób skóry. Pacjenci mający próchnicę nie zawsze są świadomi zagrożeń, jakie mogą wiązać się z tym problemem.
Obecnie istnieje wiele sposobów leczenia próchnicy. W początkowych stadiach najczęściej wystarczy zabieg czyszczenia miejsca, gdzie powstał ubytek i założenie plomby. Nieco inaczej wygląda to, jeżeli jest już zaawansowana próchnica.
Wtedy zazwyczaj konieczne jest leczenie kanałowe, które jest ostatnią możliwością ratowania zęba. Nieleczona próchnica dotyczy także dzieci, które również mogą odczuć skutki takiego stanu. Chociaż organizm u małych pacjentów jest młody nie oznacza to, że jest odporny na wszystkie drobnoustroje, w tym także negatywny wpływ próchnicy.
Jakie dolegliwości świadczą o rozwoju próchnicy?
Rozwój próchnicy nie musi być zauważony dopiero w gabinecie dentystycznym lub w przypadku innych dolegliwości bólowych. Często u pacjentów występują początkowe objawy, które sygnalizują, że w jamie ustnej dzieje się coś złego. Niestety wiele osób bagatelizuje tego typu dolegliwości.
Do częstych objawów próchnicy zalicza się nadwrażliwość zębów oraz delikatny ból w obrębie uzębienia. Jeżeli jednak chodzi o widoczne zmiany na zębach, należy tutaj wymienić pęknięcia szkliwa, a także białe plamki, które wbrew pozorom w początkowej fazie próchnicy wcale nie są ciemne. Jak najszybsze wdrożenie leczenia pozwoli na zahamowanie rozwoju próchnicy.
Może spodobać Ci się również:
Produkcja sprzętu medycznego to bardzo odpowiedzialne zadanie wymagające zastosowania nowoczesnych technologii i opracowania odpowiednich projektów. Aby sprzęt medyczny mógł być zastosowany w leczeniu ludzi, koniecznie musi spełnić określone wymagania i…
Czytaj więcej