Rejestracja spółki jawnej jakie dokumenty? Dla kogo skierowany jest taki rodzaj spółki?

Rejestracja spółki jawnej jakie dokumenty? Dla kogo skierowany jest taki rodzaj spółki?

Każda osoba zakładająca działalność gospodarczą musi spełnić odpowiednie wymagania. Poza wiedzą i planami związanymi z prowadzeniem spółki bardzo ważne są dokumenty. Bez odpowiedniej dokumentacji dopełnienie wielu formalności byłoby niemożliwe. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane podczas rejestracji spółki jawnej.

Spółka jawna – jakie dokumenty?

Jeżeli podejmiemy decyzję o rejestracji spółki jawnej, należy wiedzieć, co trzeba mieć ze sobą, aby można było utworzyć taką spółkę. Pomimo tego, że spółka jawna jest jedną z najczęściej wybieranych to wciąż niektóre osoby, mają problem z jej założeniem. Powodem zazwyczaj są niekompletne dokumenty.

Aby rejestracja spółki Kraków była możliwa, trzeba mieć wzór umowy spółki jawnej. Kolejnym, ważnym elementem są formularze, które są niezbędne do rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tutaj trzeba pamiętać też o formularzach do ZUS, US, Urzędu Statystycznego.

Ostatni krokiem jest uiszczenie opłat dotyczących zakładania spółki, a dokładniej opłacie za wpis do KRS. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy zgromadzone mamy wszystkie te informacje powinniśmy skorzystać z pomocy osoby bardziej doświadczonej.

Umowa spółki jawnej, a akt notarialny

Zawarcie umowy spółki jawnej w formie aktu notarialnego wymagane jest w sytuacji, kiedy wkładem do spółki jest nieruchomość. Poza tym istnieje także możliwość zawarcia umowy z podpisami poświadczonym notarialnie w sytuacji, kiedy wkładem jest działalność.

Jednak, czy podczas zakładania spółki jawnej wizyta u notariusza jest konieczna? Otóż nie! Zgodnie z przepisami zawarcie umowy powinno zostać potwierdzone podpisami pod rygorem nieważności.

Pomimo tego, że założenie spółki nie jest skomplikowanym procesem, trzeba przeanalizować każdy krok, aby nie popełnić żadnego błędu. Niekiedy zdarza się, że osoba zakładająca taką działalność nie jest świadoma błędu, jaki popełniła. Z tego powodu nie można podejmować radykalnych i nieprzemyślanych decyzji, ponieważ mogą wywołać one przykre konsekwencje.

Spółka jawna – dla kogo?

Jak już wiadomo spółka jawna jest jedną z popularniejszych form działalności. Założyć ją mogą zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

Co więcej, do rejestracji spółki jawnej mogą przystąpić również pozostałe spółki osobowe. Żeby rejestracja była możliwa musi być, co najmniej dwóch wspólników.

Zarządzanie taką firmą jest uzależnione od wspólników. Wszystkie osoby będące wspólnikami odpowiadają wspólnie za powstałe długi. Jednak, zanim do tego dojdzie, następuje egzekucja z majątku przedsiębiorstwa.

Może spodobać Ci się również:

photo 1635447261188 a57e226b00d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Gdzie ukryć GPS w samochodzie, żeby był najlepszy sygnał? Sprawdź, jak wygląda montaż GPS w samochodzie

1 stycznia 2024

Montaż GPS w samochodzie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy na ten temat. Oczywiście nietrudno znaleźć instrukcje dotyczącą montażu takiego sprzętu, jednak warto się nieco lepiej doszkolić na ten temat, jeśli samodzielnie…

Czytaj więcej