Kiedy dorosłemu człowiekowi przydaje się aparat ortodontyczny?

photo 1598531228433 d9f0cb960816cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxN3x8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRpc3RyeXxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2ODk1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Aparat ortodontyczny to najskuteczniejsze narzędzie do leczenia wad rozwojowych zębów, które są źle ustawione w szczęce. Problemy pojawiają się już w wieku dziecięcym, ale nie zawsze rodzice w tej sprawie interweniują. Mały człowiek dorasta, niestety zęby, które nieprawidłowo się rozwinęły, same się nie naprawią.

Chcąc mieć proste zęby i ładny uśmiech, dorośli decydują się na wizytę u ortodonty. Aby zrealizować cel, należy znaleźć dobrego specjalistę w tej dziedzinie Poza wprowadzonym leczeniem, ortodonta wytłumaczy, jak dbać o zęby i dlaczego noszenie aparatu jest takie ważne. Warto pamiętać o tym, że nie tylko o urodę zębów tu chodzi.

Zaniedbana wada zgryzu, jakie są tego konsekwencje?

Wszelkie nieprawidłowości anatomiczne uzębienia, które nie są w porę leczone, w wieku dorosłym prowadzą często do przykrych konsekwencji. Dlatego warto w każdym wieku sięgnąć po aparat nazębny, który dobierze ortodonta. Kraków, czy inne, duże miasta, to miejsca, gdzie można znaleźć odpowiedniego stomatologa.

Jedną z takich konsekwencji braku korygowania źle ustawionego uzębienia jest wada wymowy, która z wiekiem może się pogłębiać. Mogą też pojawić się poważniejsze dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych, a także chroniczne bóle głowy. Proste zęby łatwiej pielęgnować, a tym samym można na długo zachować ich zdrowy stan i piękny wygląd.

Jak działa aparat nazębny i czy to leczenie boli?

Aparat ortodontyczny ma proste działanie, polegające na uciskaniu źle ustawionych zębów. W następstwie tego następuje ich przemieszczenie na właściwą pozycję. Jest to powolny proces naprawczy i potrzeba niekiedy kilku lat, by osiągnąć zamierzony skutek.

Leczenie ortodontyczne nie należy do bolesnych, jedynie zabieg założenia aparatu i pierwsze dni mogą powodować dyskomfort. Ból nie jest jednak intensywny i po krótkim czasie zanika, zostawiając na dłużej wrażenie uciskania. Jest to efekt korygującego działania aparatu na zęby i można się do niego przyzwyczaić.

Aparat ortodontyczny dla dorosłych, jaki wybrać?

Aparaty ortodontyczne występują w dwóch rodzajach: ruchomym i stałym. Ruchome modele regularnie są zdejmowane i przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Stałe aparaty, przeznaczone m.in. dla dorosłych, są zakładane na określony przez ortodontę czas i tylko okresowo zdejmowane w celu kontrolowania efektów.

To, jakiego rodzaju aparat wybierzemy, zależy od zaleceń lekarskich, stopnia deformacji zębów oraz indywidualnych uwarunkowań. Należy przy tym pamiętać, żeby przed założeniem aparatu wyleczyć wszystkie zęby i pozbyć się kamienia nazębnego.

Może spodobać Ci się również:

Implanty zębów Wrocław – gdzie najlepiej? Dlaczego jakość zabiegów stomatologicznych jest najważniejsza?

1 sierpnia 2022

Implanty to świetny sposób na uzupełnienie brakującego uzębienia. Wielu pacjentów wybiera takie zabiegi, ponieważ implanty mają wiele zalet, co ma ogromne znaczenie dla pacjenta. Obecnie można znaleźć wiele gabinetów oferujących…

Czytaj więcej