Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak założyć taką firmę?

Rozwój niektórych branż usługowych, spowodował zwiększenie liczby tzw. freelancerów. Są to pracownicy, którzy biorą udział w pojedynczych zadaniach lub bardziej rozbudowanych projektach, które dobierają samodzielnie. Niektórzy ze względu na dużą liczbę zleceń i znacznie prostszy sposób rozliczeń decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To sposób na opłacenie mniejszych podatków, a także możliwość poszerzenia rynków, bowiem współpraca B2B również staje się bardzo popularnym modelem wśród zleceniodawców. Jak jednak założyć taką działalność? Podpowie kancelaria prawna Kraków!
Czym jest jednoosobowa działalność?
Zgodnie z Ustawą Prawo Przedsiębiorców z 6 marca 2018 jednoosobowa działalność gospodarcza to organizacja zarobkowa, która wykonywana jest we własnym imieniu w sposób ciągły. Taka firma odznacza się kilkoma cechami, do których należą:
- cel zarobkowy – firma nastawiona jest na zysk,
- zorganizowany charakter przedsiębiorstwa,
- ciągłość i powtarzalność podejmowanych działań,
- praca wykonywana jest we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.
Czy trzeba rejestrować się w CEIDG?
W przypadku, gdy przedsiębiorca:
- jest osobą fizyczną, której przychody nie przekraczają w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia,
- nie prowadził działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy,
rejestracja działalności w CEIDG nie jest obowiązkowa. Może to przynieść sporo korzyści. Po pierwsze, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zgłoszenia swojej działalności w urzędzie skarbowym czy placówce ZUS. Ponadto nie trzeba wówczas opłacać zaliczek podatkowych, a także prowadzić rozbudowanej księgowości przedsiębiorstwa.
Ponadto, istnieje kilka obszarów, które niezależnie od wielkości dochodów nie wymagają rejestracji. Dzieje się tak w przypadku prowadzenia firmy w branży agroturystycznej, produkcji wina przez rolników czy podczas prowadzenia hotelu rolniczego.
Zalety jednoosobowej działalności
Z pewnością ten wariant ma sporo korzyści, dlatego kancelarie prawne tak często spotykają się z osobami chętnymi do jej wdrożenia. Do najważniejszych zalet można zaliczyć brak kosztów prowadzenia czy wymogów tworzenia kapitału firmy. Pozwala to utworzyć organizację praktycznie przy zerowym wkładzie własnym. Dodatkowo przedsiębiorca ma dużą elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności.
Stosunkowo niskie są również koszty obsługi księgowej, ze względu na jej uproszczoną formę. Nie ma wielu obowiązków sprawozdawczych co pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Jednak i podczas przygotowania takiej firmy przyda się wsparcie, które przynieść może kancelaria prawnicza Kraków.
Może spodobać Ci się również:
Ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem obowiązuje pracownika, który zatrudniony jest powyżej sześciu miesięcy na umowę o pracę. Inaczej jest traktowany człowiek pracujący na okresie próbnym do sześciu miesięcy. Jeśli przy…
Czytaj więcej