Jakie buty do chodzenia z kijkami?

photo 1532736006876 5892689550a2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Nordic walking to popularny sport, który mogą uprawiać wszyscy. Nie wymaga on odpowiedniego przygotowania oraz kondycji, nie trzeba też w tym przypadku kupować zaawansowanego sprzętu oraz ubrań. Warto jednak zaopatrzyć się w markowe buty sportowe, które pomogą stabilizować każdy postawiony krok. W jaki sposób do zrobić?

Które cechy obuwia będą najbardziej istotne?

Nordic walking to marsz, połączony z umiejętnym przestawianiem kijków. Bardzo często trening trwa nawet kilka godzin, dlatego przede wszystkim warto postawić na obuwie, w którym stopa nie będzie się męczyć. Podstawową kwestią będzie więc dobór rozmiaru, który uwzględni też możliwość podpuchnięcia stopy  w wyniku zmęczenia spacerem.

Drugą kluczową kwestią będzie jakość podeszwy. Jeśli planujemy kupić produkty na zróżnicowany typ podłoża, najlepiej postawić na buty sportowe z grubszym spodem o wysokiej elastyczności. Do zimowego nordic walkingu sprawdzą się warianty z bardziej agresywnym bieżnikiem, z kolei na letnie spacery po asfalcie można wybrać buty z płaskim spodem, które będą lżejsze i lepiej ułożą się na nodze.

Kształt cholewki również jest istotny

Marsz z kijkami ma być dla nas przyjemnością, a nie obowiązkiem. Dlatego dobierając obuwie, trzeba postawić na wariant, w którym będziemy się dobrze czuć. Sklep z butami sportowymi proponuje szereg wariantów, które mogą mieć prosty typ cholewki, specjalną siateczkę lub górną część stworzoną z grubszych, tekstylnych materiałów.

Jeśli zależy nam na zakupie obuwia całorocznego, powinniśmy wybrać produkt z grubszą cholewką. Taki wariant pomoże osłonić stopy przed zimnem i wilgocią. Część produktów zawiera specjalną membranę, która pomaga w odprowadzaniu wody na zewnątrz. Na cieplejszy okres lepiej wybrać produkty z siateczką – takie rozwiązanie ułatwi wentylację rozgrzanych stóp.

Cena jest najważniejsza? Niekoniecznie…

Na miejscowym bazarku łatwo znaleźć trampki lub buty sportowe, które są niedrogie i teoretycznie bardzo wytrzymałe. Często jednak jeszcze w trakcie tego samego sezonu zauważamy uszkodzenia połączeń, które uniemożliwią dalszy chód. Kupując markowe buty sportowe raczej nie będziemy mieć z tym problemu.

Takie produkty są pewniejsze i mogą nam posłużyć przez kilka sezonów. Może buty kosztują więcej, ale są bardziej wytrzymałe, przez co nie będziemy musieli często odwiedzać sklepu i kupować kolejnych produktów. Początkujący nie powinni jednak przesadzać z zakupem profesjonalnego i drogiego obuwia na start. W ich przypadku lepiej postawić na tańsze odpowiedniki, a jeśli sport się przyjmie, zawsze można je będzie wymienić.

Może spodobać Ci się również:

photo 1525170483500 d6489955a67fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8c3VpdCUyMGdyZWVufGVufDF8MHx8fDE2NDI0MTc2NDUixlibrb 1.2.1q80w1080

Garnitur, smoking, frak, czyli dress code eleganckiego mężczyzny

1 lutego 2022

Wielu panów pracujących na stanowiskach średniego i wyższego szczebla mają określony zawodowy dress code. O ile w godzinach pracy zazwyczaj jest to garnitur lub firmowy uniform, o tyle przy różnych…

Czytaj więcej