Jaki korund do piaskowania? Materiał ścierający dobieraj z głową!

unnamed file 3

Piaskowanie jest przydatne do czyszczenia metalowych powierzchni elementów. To proces pozwalający wygładzić strukturę detalu i oczyścić daną powierzchnię. Warto jednak przed zastosowaniem metody czyszczenia stosownie dobrać rodzaj i twardość ścierniwa. To bardzo ważne, ze względu na późniejszą efektywność pracy piaskarki, oraz spodziewany efekt końcowy. W artykule sprawdzimy jak wybrać ścierniwo do piaskowania, oraz jakie są podstawowe typy materiałów trących.

Korund czy elektrokorund? Który materiał lepszy?

To dwa bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne ścierniwa, które z chemicznego punktu widzenia mają bardzo podobny skład. Elektrokorund odznacza się jednak nieznacznie lepszymi parametrami, ze względu na specyficzną budowę.

Piasek korundowy to ścierniwo wytwarzane z popularnie występującego na świecie minerału. Obecnie w głównej mierze wytwarzany jest on w sposób syntetyczny w laboratoriach, dzięki temu można obniżyć koszty produkcji. Korund do piaskowania posiada jedną z najwyższych twardości minerałów, jednocześnie jest odporny na wahania temperatur i mechaniczne uszkodzenia. Zawiera jednak często niekorzystne domieszki mineralne, które mogą obniżać jego wytrzymałość.

Elektrokorund z kolei jest właśnie czystą odmianą ścierniwa, bez wspomnianych wyżej zanieczyszczeń. To substancja w prawie stu procentach złożona z tlenku glinu, dzięki temu ma on nieco wyższą wytrzymałość i odporność na uszkodzenie. Elektrokorund jest co prawda droższym ścierniwem od piasku korundowego, jednak jego ceny i tak są bardzo korzystne w porównaniu z innego typu materiałami trącymi.

Gradacja ziaren jest szczególnie ważna

Dobierając odpowiedni materiał ścierający, nie można zapomnieć o dostosowaniu wielkości ziaren do spodziewanego efektu pracy. Ścierniwo do piaskowania powinno być ponadto jednolite, to znaczy średnica jego elementów musi być względnie stała. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie gładkiej, równej powierzchni czyszczonego elementu.

Zwykle do wstępnych prac oczyszczających wykorzystywane są ścierniwa o wyższej gradacji i w kolejnych krokach przechodzi się do coraz mniejszych materiałów. Dzięki temu łatwo można osiągnąć spodziewany efekt bez ponoszenia dużych kosztów zakupu materiałów trących.

A może inne ścierniwa?

Oprócz korundu i elektrokorundu, do piaskowania mogą być zastosowane także inne materiały, takie jak:

  • piasek kwarcowy – również twardy materiał, stosowany do obróbki stali, tworzyw sztucznych oraz mniej wymagających materiałów,
  • śrut stalowy – tani materiał, który nadaje się do wielokrotnego użytku. Z jego pomocą można przygotować chropowatą oraz idealnie gładką powierzchnię,
  • węglik krzemu – ścierniwo o dużej wytrzymałości na wahania temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. Materiał ma także bardzo wysoką twardość.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1591722937570 370bf646acc7ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Pizza Bianca – co to jest? Sprawdzamy jakie cechy ma ta znana włoska potrawa

1 czerwca 2022

Ogromna ilość odmian pizzy może zszokować każdego. Faktem jest, że to popularne danie niemal w każdym regionie świata doczekało się różnych wariacji. Wśród wszystkich kombinacji chrupiącego ciasta, jedna wyróżnia się…

Czytaj więcej