Jak zostać rekruterem i czy to się opłaci?

unnamed file 2

Zawód rekrutera jest coraz popularniejszy i potrzebny. Przedsiębiorcy  borykający się z problemem zatrudnienia pracowników chętnie tworzą działy HR, które ukierunkowane są na politykę kadrową firmy. Niejednokrotnie też korzystają z usług zewnętrznych rekruterów, efektywnie pomagających w znalezieniu odpowiedniego człowieka na dane stanowisko.

Rekruterzy, w związku z tym, stanowią grupę zawodową w coraz bardziej rozwijającej się dziedzinie. Tym samym warto zapoznać się z warunkami, jakie trzeba spełnić, żeby być dobrym rekruterem.

Kim jest rekruter?

Najprościej mówiąc, jest to osoba, która wie, gdzie szukać pracowników oraz jak się do tego odpowiednio zabrać. Tu warto nadmienić, że firmy zatrudniające rekruterów nie mają okreslonych wymagań, aczkolwiek preferowane są osoby z wykształceniem socjologicznym lub psychologicznym. Najważniejsze jest, by rekruter znał się na ludziach i umiał wyłuskać odpowiednią osobę wśród setek kandydatów.

Rekruter musi mieć odpowiednie cechy psychiczne, a także wysoką umiejętność zarządzania i organizacji zespołu ludzi. Są to cechy, które powinny być naturalne, a jednocześnie wsparte odpowiednimi studiami i szkoleniami.

Obowiązki rekrutera

Wśród obowiązków rekrutera jest określenie dobrej strategii zatrudnienia w danej firmie. Oznacza to stworzenie odpowiednich procedur wykorzystywanych w procesie zatrudniania. Ważne jest, by rekruter umiał dopasować do profilu działania przedsiębiorstwa wszystkich zatrudnianych osób. W tym celu podejmuje szereg działań mających na celu pozyskanie pracowników.

Do obowiązków rekrutera należy poszukiwanie kandydatów, a także „przesiewanie” CV spływających do firmy. W tym celu osoba na tym stanowisku może tworzyć ankiety, bazy danych, testy kwalifikacyjne i używać wszelkich narzędzi wspierających efektywną rekrutację. 

Jak rekruter przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną?

Ostatnią rzeczą, jaka powinien umieć rekruter jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Tu bardzo ważne są takie cechy, jak komunikatywność i umiejętność wzbudzenia zaufania. Potencjalny pracownik na tym etapie powinien być zachęcony do pracy w danej firmie, a jednocześnie odpowiednio zweryfikowany.

Praca rekrutera to całokształt działań zmierzających do dobrej organizacji przedsiębiorstwa pod kątem stworzenia odpowiedniego zespołu ludzi. Praca nie jest łatwa, ale na pewno ciekawa i inspirująca. Jednocześnie warto nadmienić, że zarobki doświadczonych rekruterów oscylują na poziomie kilku tysięcy złotych. Tym samym jest to zawód jak najbardziej godny zainteresowania.

Może spodobać Ci się również:

photo 1523321826514 fcd51dbe0c2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1Nnx8cnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjc1MTA4NDkyixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie buty na wycieczkę po mieście? Podpowiadamy czym się kierować w trakcie zakupu

1 lutego 2023

Wieczorny spacer po mieście może być dla nas chwilą relaksu. Jeśli jednak  zamierzamy przemierzyć sporą odległość, powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego obuwia. Choć jednorazowy spacer w niedopasowanych produktach nie…

Czytaj więcej