Jak zabezpieczyć pomieszczenia przed wilgocią?

photo 1518350889293 e1eb9449956acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0N3x8Z3JvdXQlMjBmb3IlMjB0aWxlc3xlbnwxfDB8fHwxNjQzMDQ2Njc3ixlibrb 1.2.1q80w1080

 

W domach szczególnie narażone na stałe oddziaływanie wilgoci są kuchnia, łazienka i pralnia. Wskutek zwykłych czynności, które każdego dnia wykonujemy w tych wnętrzach, gromadzony nadmiar wilgoci gromadzi się w niewidocznych dla nas miejscach. Woda lubi też zbierać się w piwnicach, jeżeli fundamenty nie są odpowiednio zabezpieczone, a także na strychach i poddaszach, jeżeli dach jest nieszczelny lub nieprawidłowo odizolowany.

We wnętrzach oprócz pary wodnej wytwarzanej podczas gotowania, zmywania, prania, kąpieli może zdarzyć się także przypadkowe zalanie podłogi wodą z pralki, umywalki, nieszczelnych bądź pękniętych rur. Takie rzeczy po prostu się zdarzają, nie można ich wykluczyć. Lepiej się przed nimi zabezpieczyć.

Skutki nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach.

Wydawać by się mogło, że płytki na ścianie i podłodze chronią przed wodą. Tak samo posadzka, fugi, uszczelki. Niestety, te z czasem tracą swoje właściwości wodoszczelne. Pojawiają się mikrouszkodzenia i woda stopniowo przedostaje się tam, gdzie nie powinna. Problem zauważamy najczęściej wtedy, gdy jest już za późno, czyli w momencie pojawienia się widocznych gołym okiem oznak: nieestetycznych plam, wykwitów pleśni i grzybów. To oznacza, że wilgoć już rozpoczęła swoje niszczące działanie. To także oznacza, że od jakiegoś czasu stabilność murów jest naruszana a pleśń i grzyby mają bardzo szkodliwe działanie na zdrowie mieszkańców domu.

 

Jak się zabezpieczyć przed skutkami wody w nieodpowiednich miejscach?

Przed niszczącym działaniem wody i wilgoci najlepiej działać wielokierunkowo. Pomieszczenia narażone powinny być dobrze wentylowane. Kratki wentylacyjne nie mogą być zapchane i brudne. W kuchni pamiętajmy o włączaniu wentylatora podczas gotowania. Można także korzystać z przenośnych odwadniaczy lub pochłaniaczy wilgoci. To będzie miało ogromny wpływ na jakość wdychanego przez nas powietrza. Pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z domu. To sposoby do zastosowania na bieżąco każdego dnia.

Poprzedzać je powinno zabezpieczenie podłoży na etapie budowy domu lub przeprowadzanego remontu. Na podłodze i na ścianach pod płytkami, panelami, posadzkami najlepiej użyć wodoodpornej warstwy specjalnych preparatów izolujących. Te płynne substancje wnikają w podłoże, na jej powierzchni tworzą elastyczną powłokę, która jest doskonałą hydroizolacją.

Na co dzień woda jest nam niezbędna do życia, ale jednocześnie stanowi dla nas zagrożenie, jest niszczycielską siłą. Musimy nie tylko dbać o stały dostęp do czystej wody, żeby przeżyć, ale także zabezpieczyć się przed jej nadmiarem i wyeliminować niektóre skutki jej działania. Do tego właśnie służy hydroizolacja — zabezpieczenie powierzchni przed niszczącym działaniem wody i wilgoci.

 

 

 

Może spodobać Ci się również:

jakie uprawnienia daja studia podyplomowe dla kogo skierowane sa studia podyplomowe

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe? Dla kogo skierowane są studia podyplomowe?

3 kwietnia 2023

Studia podyplomowe to nauka, na którą decyduje się bardzo duża liczba osób. Co więcej, ten rodzaj studiów jest skierowany nie tylko dla studentów, którzy dopiero uzyskali tytuł magistra, ale też…

Czytaj więcej