Jak otworzyć wino korkociągiem? Kilka praktycznych porad dla początkujących

photo 1606605811503 93b16f35e06bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMHx8d2luZXxlbnwxfDB8fHwxNjE5NjgxOTc1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Otwieranie wina korkociągiem mogłoby się wydawać bardzo prostą czynnością, jednak wbrew pozorom wcale nie jest to taka prosta sprawa. Poza tym jest to jeden z ważniejszych elementów, jeżeli chodzi o jego spożycie, dlatego powinniśmy przestrzegać zasad otwierania wina. Jak należy prawidłowo otwierać butelkę z winem i jaki korkociąg jest najlepszy?

Otwieranie wina korkociągiem – o czym warto pamiętać?

Podczas otwierania wina korkociągiem należy pamiętać o poszczególnych etapach usuwania korka z butelki. Pierwszym krokiem jest nacięcie folii odpowiadającej za zabezpieczenie korka. Czynność tę najlepiej wykonać za pomocą niewielkiego nożyka, który umożliwi skuteczne pozbycie się folii.

Następnym krokiem jest usunięcie korka, co nie zawsze jest prostym zadaniem. Podczas usuwania korka trzeba uważać, aby jego pozostałości nie wpadły zawartości butelki. Korkociąg należy delikatnie wkręcać w korek, zwracając uwagę na to, żeby nie przebić korka od spodu, gdyż wtedy jego kawałki mogłyby wpaść do wina.

Jeżeli wkręcimy już śrubę otwieracza w korek, powinniśmy delikatnie go wyciągnąć. Cały proces otwierania wina wymaga uwagi i skupienia, a także odrobiny szczęścia, aby otwarcie butelki przebiegło bez problemów.

Jaki korkociąg wybrać do wina?

Korkociąg do wina należy do bardzo ważnych akcesoriów nie tylko w świecie sommelierów, ale również zwykłych ludzi lubiących od czasu do czasu napić się wina. Jeśli chcemy mieć większą wiedzę dotyczącą win, sposobów serwowania, czy otwierania warto rozważyć zapisanie się na kurs winiarski, gdzie uzyskamy wiele przydatnych informacji.

Duży wybór korkociągów sprawia, że można je dopasować do swoich wymagań, jednak czy wszystkie korkociągi są godne naszej uwagi? Obecnie najpopularniejszym otwieraczem do wina jest tzw. otwieracz ze skrzydełkami.

Oprócz tego wyróżniamy także wiele innych, które także mogą okazać się przydatne. Chętnie wybierany jest również otwieracz elektryczny oraz barmański. Oba te korkociągi są niezwykle użyteczne i bez problemu spełniają swoją funkcję.

Dlaczego warto mieć korkociąg?

Posiadanie akcesoriów do otwierania wina powoduje, że nie musimy do tego celu wykorzystywać innych rzeczy, których użycie nie zawsze jest wskazane. Pomimo tego, że korkociąg może nie być często wykorzystywany, warto mieć go w swojej szufladzie, gdyż w każdej chwili może się on nam przydać.

Co więcej, nie zawsze musi być to profesjonalny sprzęt, jeśli użycie go będzie sporadyczne. Zakup korkociągu nie wiąże się z dużymi kosztami, co nie powinni stanowić przeszkody, aby nabyć otwieracz do wina.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jakie akcesoria do samochodu? Akcesoria samochodowe idealne dla każdego pojazdu

1 grudnia 2021

Własny środek transportu to duże udogodnienie dla osób, które każdego dnia muszą dojeżdżać do pracy lub innych równie ważnych miejsc. Jeżeli często korzystamy z samochodu, warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach,…

Czytaj więcej