Jak długo schnie szpachla do drewna?

photo 1546484396 fb3fc6f95f98cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8c3BhdHVsYSUyMHdvb2R8ZW58MXwwfHx8MTY1MzkxNzc3Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

Drewno stanowi idealny materiał wykończeniowy. To surowiec, który zatrzymuje ciepło, jest prosty w obróbce i stosunkowo lekki, przez to często stosuje się go do przygotowania mebli oraz podłogi i boazerii. Niestety wewnątrz pomieszczeń łatwo dochodzi do zeschnięcia się drewna i powstawania ubytków. Można im zaradzić wykorzystując szpachlę wypełniającą. W jaki sposób ona działa?

Zaprawki jedno lub dwu komponentowe – które będą lepsze?

Na rynku można znaleźć te dwa typy wypełniaczy. Jedno-komponentowa szpachla do drewna świetnie uzupełnia drobne ubytki. To produkt przygotowany na bazie żywicy akrylowej odpowiednio rozcieńczonej zwykłą wodą. Właściwe zastosowanie gwarantuje optymalne przykrycie mniejszych dziur i zarysowań, a materiał doskonale wiąże się z drewnem.

Dwu-komponentowe składniki lepiej sprawdzą się przy dużych ubytkach. To produkty przygotowane na bazie żywicy poliestrowej lub epoksydowej. Odznaczają się wysoką trwałością, która umożliwia maskowanie dużych pęknięć w strukturze drewna. To doskonała szpachla do parkietu lub zeschniętych schodów drewnianych.

Co trzeba zrobić przed aplikacją wypełniacza?

W pierwszej kolejności warto dokładnie oczyścić ubytki. Najlepiej wykorzystać do tego papier ścierny lub detergenty, które pomogą usunąć zabrudzenia. Idealnie czysta powierzchnia drewna zapewni lepsze wiązanie zaprawy w miejscu występowania defektu.

Po przygotowaniu powierzchni elementu można przystąpić do wypełniania. Szpachlę do drewna należy rozrobić zgodnie z zaleceniami producenta. Nie warto przy tym modyfikować jej składu stosując dodatkowe substancje. Najczęściej obniża to właściwości przygotowanej zaprawki. Po wyschnięciu szpachli można przystąpić do szlifowania i czyszczenia drewna. Materiał wypełniający ma bardzo elastyczną strukturę, zatem przy właściwej metodzie obróbki można skutecznie zamaskować wszystkie defekty i odświeżyć strukturę drewna.

Ile schnie szpachla do drewna?

Najczęściej takie produkty twardnieją już po kilku, kilkunastu minutach. Czas zależy jednak od ilości zastosowanej zaprawy, parametrów wypełniacza oraz metody nakładania. Uzupełniając duży ubytek musimy zużyć większej ilości zaprawy, a to wydłuża czas jej wysychania.

Masa szpachlowa do drewna przygotowana na bazie żywic doskonale łączy się z powierzchnią materiału. Producent zapewnia szeroki wybór odcieni barw produktu, dlatego łatwo będzie dopasować wariant do posiadanego gatunku drewna. To skuteczny sposób na uzupełnienie ubytków, który pomoże odnowić zniszczone akcesoria.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co daje woskowanie auta?

1 lutego 2021

Aby zabezpieczyć powłokę lakierniczą przed zarysowaniami czy efektami korozji, oprócz standardowego czyszczenia można przeprowadzić również woskowanie. To proces, dzięki, któremu uzyskamy czystą, błyszczącą powierzchnię odporną na działanie czynników atmosferycznych. Woskowanie…

Czytaj więcej