Ile wkładu własnego na zakup mieszkania? Czy wkład własny zawsze jest wymagany?

photo 1582582494705 f8ce0b0c24f0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxmbGF0c3xlbnwxfDB8fAixlibrb 1.2.1q80w1080

Kupno mieszkania zawsze wiąże się z dużym wydatkiem. Niestety nie każdy jest w stanie zapłacić za nieruchomość z własnej kieszeni, dlatego w większości przypadków osoby kupujące mieszkanie muszą starać się o kredyt. Należy jednak wiedzieć, że aby wziąć kredyt hipoteczny trzeba mieć tzw. wkład własny. Od czego zależy kwota wkładu własnego i czy zawsze jest on wymagany?

Wkład własny na zakup mieszkania – jaka kwota?

Jeżeli planujemy kupić mieszkanie 3 pokojowe Lublin lub inną nieruchomość, zaciągając zobowiązanie w banku koniecznie, powinniśmy się dowiedzieć, jaki wkład własny jest wymagany. Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalny wkład własny powinien wynosić 10%.

Oczywiście może być on wyższy, jednak zazwyczaj kupujący są w stanie wpłacić minimalną kwotę. Niekiedy nawet najniższy wkład własny może okazać się problemem dla kupującego mieszkanie. Kwota takiego wkładu jest uzależniona od wartości mieszkania.

Im droższa będzie nieruchomość, jaką planujemy kupić, tym większy wkład własny będziemy musieli wpłacić. Ważne jest, żeby wydatki były dostosowane do naszych możliwości finansowych, w tym także rata kredytu, jaką będziemy musieli spłacać przez długie lata.

Co może stanowić wkład własny?

Konieczność wniesienia wkładu własnego to dla wielu osób poważny problem. Jednak nie każdy wie, że wkładem własnym nie muszą być wyłącznie pieniądze. Obecnie banki pozwalają, aby taki wkład stanowiły również działki.

Dzięki temu kupujący ma większe szanse na posiadanie własnego mieszkania, co jest bardzo korzystną sytuacją dla potencjalnych kupców. Jeśli chcemy, aby wkładem własnym była działka, konieczna jest jej wycena, dzięki czemu będzie można oszacować kwotę.

Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla osób chcących mieć własne mieszkanie. Niestety może się zdarzyć, że bank nie zaakceptuje działki, jako wkładu własnego. Wtedy ostatnią możliwością jest inna nieruchomość.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest możliwe bez wniesienia wkładu własnego. Oznacza to, że każdy kupujący musi mieć wymaganą przez bank kwotę, ponieważ bez niej nie uzyska kredytu.

Na szczęście obecne przepisy dotyczące konieczności wniesienia wkładu własnego mają ulec zmianie od maja 2022 roku, przez co więcej osób będzie mogło zdecydować się na zakup nieruchomości. Niestety ta korzystna zmiana nie będzie dotyczyła każdego, dlatego przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, czy wkład własny w naszym przypadku będzie wymagany.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jaka wiertarko frezarka? Jak kupić dobrą maszynę?

1 marca 2021

Odpowiedni wybór urządzenia, które ma nam służyć przez dłuższy czas, jest bardzo ważny. Ma to szczególne znaczenie, gdy planujemy zakup maszyn do zakładu produkcyjnego lub innych podobnych miejsc. Należy mieć…

Czytaj więcej