Ile kalorii ma kawałek pizzy? Sprawdź co zrobić, by zmniejszyć ich ilość…

photo 1542834369 f10ebf06d3e0ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Choć dania typu fast-food nie cieszą się zbyt dobrą opinią dietetyków, bardzo często lądują wśród innych naszych potraw. Cenimy je za smak, szerokie możliwości dopasowania składników oraz łatwość przygotowania – idealna pizza w lokalu będzie przygotowana nawet w kilkanaście minut… Niestety taka potrawa może być bardzo kaloryczna, przez co nie jest polecana osobom na diecie. Jakie wartości odżywcze ma pojedynczy kawałek?

Co wpływa na kaloryczność pizzy?

To danie, które składa się z ciasta, sosu pomidorowego i kilku dodatków, znajdujących się w górnej części. Choć wielu z nas myśli, że to one stanowią główne źródło wartości energetycznej pizzy, w rzeczywistości za kaloryczność odpowiada  ciasto. 

Najczęściej spód jest przygotowany z mąki pszennej, która zawiera szereg węglowodanów. To one zwiększają wartość energetyczną dania. W zależności od tego, czy zamawiamy w pizzerii Babilon danie na grubym, czy cienkim cieście, możemy częściowo zmodyfikować ilość kalorii. Jednak i tak pizza może zawierać ich sporo. Oczywiście wartość energetyczną podnoszą także niektóre dodatki, takie jak mozzarella, bekon oraz dodatkowe tłuszcze, stosowane do doprawienia ciasta.

Tyle energii w jednym kawałku…

Oszacowanie kaloryczności pizzy wymaga sprawdzenia grubości jej ciasta i zastosowanych składników. Średnio przyjmuje się jednak, że pojedynczy kawałek może zawierać około 180-250 kcal. Czy to dużo? Tak, zwłaszcza że na jednym kawałku zazwyczaj się nie kończy. Często jedząc przykładowo pizzę w Krakowie na Starym Mieście konsumujemy jednocześnie kilka takich porcji, co może zaburzyć pracę naszego układu pokarmowego.

Jednak pizza to nie tylko puste węglowodany. Potrawa może też dostarczyć cennych składników odżywczych, takich jak witaminy grupy B i E, a także mikroelementy, w tym żelazo, potas, wapń czy fosfor. Na chrupiącym cieście często lądują warzywne dodatki, które zwiększają ilość witamin i innych cennych składników.

Czy powinienem odstawić pizzę?

Regularne jedzenie smakowitego ciasta z pewnością nie pomoże w schudnięciu. Jednak jednorazowa konsumpcja pizzy w Krakowie nie powinna przysporzyć problemów. Oczywiście warto przy tym zachować umiar i przede wszystkim ograniczyć spożycie do maksymalnie dwóch lub trzech kawałków. 

Dobrze jest także znaleźć odpowiednią porę na pizzę. Jedzenie ciasta w godzinach wieczornych może nie być dobrym pomysłem, gdyż danie uchodzi za ciężkostrawne i może powodować problemy żołądkowe. Nie warto też wprowadzać pizzy jako substytut codziennego posiłku.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest odmładzanie twarzy?

1 grudnia 2021

Medycyna estetyczna cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem i trudno się temu dziwić, gdyż każdy z nas chce zachować piękny wygląd na bardzo długi czas. Dość dużą popularnością cieszy się fotoodmładzanie,…

Czytaj więcej