Bezpieczeństwo pracy z aparatem RTG, czyli jak wyposażyć weterynaryjną pracownię radiograficzną?

unnamed file

Praca przy diagnozowaniu promieniami rentgenowskimi obarczona jest wymogiem prawidłowego wyposażenia pracowni radiograficznej w niezbędne środki ochronne. Podstawa takiej pracy jest zasada zminimalizowania dawek promieniowania dla pacjentów oraz osób uczestniczących w badaniu.

Organizując gabinet weterynaryjny i wyposażając go w urządzenia radiograficzne niezbędne jest uzyskanie pozwolenia Polskiej Agencji Atomistyki. To powoduje, ze restrykcyjnie należy przestrzegać zapisów prawa atomowego, które nakłada obowiązek spełnienia warunków przez taką pracownię. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu pracowni diagnostyki obrazowej.

Miejsce i rozmiar powierzchni przy badaniach rentgenowskich

W myśl przepisów do badań rentgenowskich należy przeznaczyć odrębne miejsce o odpowiedniej powierzchni. W przypadku kliniki dla małych zwierząt, powierzchnia RTG powinna wynosić co najmniej 4 m2, a kluczowa jest odległość od ogniska lampy rentgenowskiej (min. 1m). Tu warto nadmienić, że używając aparatu RTG przez mniej niż 4 godziny dziennie można powierzchnię użytkową zmniejszyć do 2,2m.

Takie pomieszczenie powinno mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci osłon ścian. Jeśli jednak gabinet nie jest duży, aparat również ma niewielkie rozmiary, można zastosować parawany ochronne. Na wyposażeniu musi być fartuch ochronny RTG i rękawice.

Wybór aparatury rentgenowskiej. Cyfrowy aparat RTG, czy analogowy?

W kwestii bezpieczeństwa kluczowe staje się odpowiednie skompletowanie sprzętu do badań. Coraz większy postęp powoduje, że dziedzina radiograficzna przechodzi z formy analogowej na cyfrową. Pod kątem promieniowania RTG bezpieczniejsze jest używanie aparatu cyfrowego RTG i detektora.

Technologia pozwala na ucyfrowienie posiadanego aparatu analogowego przez zmianę błon światłoczułych na cyfrowe czytniki CR. Jednakże najbezpieczniejsze jest wykorzystanie w pełni ucyrowionego sprzętu do radiografii bezpośredniej. W tej opcji obraz przekazywany jest bezpośrednio do monitora, co eliminuje całkowicie używanie szkodliwych odpadów po zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego.

Czas pracy i jakość zdjęć, jak użytkować urządzenia RTG bezpiecznie?

Praca przy analogowym aparacie RTG powinna trwać krótko, gdyż dawka promieniowania jest wyższa niż przy cyfrowej technologii. Tu jednak istnieje ryzyko, ze zdjęcie będzie niedokładne i trzeba będzie je powtórzyć.

Pracując z aparatem RTG i detektorem cyfrowym uzyskujemy lepszy jakościowo obraz, możliwość jego obróbki przy mniejszej dawce promieniowania. Jest to korzystniejsze i w efekcie bardziej opłacalne rozwiązanie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1498581444814 7e44d2fbe0e2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzM3x8cnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjc1MTA4NDkyixlibrb 4.0.3q80w1080

Buty trekkingowe – jakie wybrać na wycieczkę w wysokie góry?

1 lutego 2023

Górski teren może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. To obszar o mało sprzyjającym klimacie i nierównej powierzchni, dlatego przed takim spacerem warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i dopasowane…

Czytaj więcej